Długość odcinka

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Długość odcinka

Post autor: Niepokonana »

Dzień dobry proszę o pomoc z zadaniem, ja sama chcę zrobić, ale utknęłam.

Mamy równoległobok \(\displaystyle{ ABCD}\), gdzie kąt przy punkcie \(\displaystyle{ A}\) wynosi \(\displaystyle{ 45}\) stopni. Wewnątrz równoległoboku jest punkt \(\displaystyle{ P}\), którego odległość od boku \(\displaystyle{ AD}\) jest \(\displaystyle{ b}\), a od \(\displaystyle{ AB}\) \(\displaystyle{ a}\). Oblicz \(\displaystyle{ |AP|=c}\).
Narysowałam to.
Widać, że powstaje nam czworokąt o bokach \(\displaystyle{ a,b,x,y}\), przekątnych \(\displaystyle{ c}\) i \(\displaystyle{ d}\), kątach \(\displaystyle{ 90, 90, 135, 45}\). Szukamy \(\displaystyle{ c}\), \(\displaystyle{ d}\) wylicza się łatwo z twierdzenia cosinusów. Myślałam, żeby wyliczyć \(\displaystyle{ c}\) z pola, że przyrównamy pole z dwóch boków i sinusa do pola z przekątnych. Tyle, że nie znamy kąta między przekątnymi. No i myślę, żeby wyliczyć \(\displaystyle{ x,y,}\) bo z nich mamy twierdzenie Pitagorasa. No i co zrobić? Zastosować podobieństwo do tych małych trójkątów z których składa się ten czworokąt?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Re: Długość odcinka

Post autor: piasek101 »

Nie czepiam się treści zadania - bo w zasadzie jej nie napisałaś.

Mam : \(\displaystyle{ c=\sqrt{2(a^2+b^2+\sqrt 2 ab)}}\) - jeśli taką masz odpowiedź to napiszę skąd.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Długość odcinka

Post autor: Niepokonana »

Jest treść i już.
Tak wychodzi, ale nie chcę gotowca, tylko żeby mnie naprowadzić.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Re: Długość odcinka

Post autor: piasek101 »

Jeśli krótszy bok to np \(\displaystyle{ AD}\) to przedłuż \(\displaystyle{ a}\) do przecięcia z tym bokiem (lub z jego przedłużeniem).
Ostatnio zmieniony 25 gru 2021, o 23:18 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22206
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Długość odcinka

Post autor: a4karo »

TY sie nigdy nie nauczysz, że liter w alfabecie jest więcej iż cztery? Skoro oznaczasz przez `c` szukaną długość odcinka, to nie powinnaś tą samą literą oznaczać przekątnej.

Wskazówka 1: Narysuj prostąprostopadłą do `AB` w punkcie `A`.
Wskazówka 2: narysuj punkt symetryczny do `P` względem prostej `AD`
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Długość odcinka

Post autor: Niepokonana »

Dzięki piasek, jak sobie przedłużyłam to wyszło od razu. Nie wiem, jakim cudem Ty to zauważyłeś.

A4karo, a weź mnie nie denerwuj... Szukany odcinek jest tą przekątną.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22206
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Długość odcinka

Post autor: a4karo »

Przekątna czego?
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Długość odcinka

Post autor: Niepokonana »

Ehhh, wiesz, że cię szanuję za twoją wiedzę i nie chcę się z tobą kłócić. Jak sobie narysujesz rysunek, to w środku równoległoboku powstanie czworokąt o wierzchołkach \(\displaystyle{ A}\), \(\displaystyle{ P}\) i dwóch o innych dowolnych nazwach oraz dwóch bokach \(\displaystyle{ a,b}\) i dwóch jakichś innych. I \(\displaystyle{ |AP|}\) jest jego przekątną.
Ale to jest rozwiązane zadanie. Nie martw się mam dużo tego przekleństwa, niedługo wstawię nowe, żeby mógł sobie na mnie ponarzekać. Nie rozumiem, czemu mi chcesz pomagać, skoro mnie nie znosisz, ale jak chcesz.
ODPOWIEDZ