Implikacja czworokąty

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Karolinaa0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: 11 cze 2018, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 69 razy

Re: Implikacja czworokąty

Post autor: Karolinaa0 »

Polecenie brzmi: Oceń wartość logiczną poniższych twierdzeń:
a)
...
h)Jeśli czworokąt jest trapezem równoramiennym, to ma on dwie przekątne równej długości.
Czy mam rozumieć, że przy tak sformułowanym poleceniu, odpowiedź twierdząca dotycząca tej implikacji, którą podał autor jest błędna?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Implikacja czworokąty

Post autor: Jan Kraszewski »

Karolinaa0 pisze: 10 wrz 2021, o 18:10Czy mam rozumieć, że przy tak sformułowanym poleceniu, odpowiedź twierdząca dotycząca tej implikacji, którą podał autor jest błędna?
Formalnie rzecz biorąc jest błędna. Natomiast praktycznie rzecz biorąc należy uznać, że autor podąża za swoją myślą, którą wcześniej zacytowałaś i rozważa wyłącznie trapezy, które mają tylko jedną parę boków równoległych (i wtedy odpowiedź jest poprawna). Świadczy to o nie dość starannej redakcji tego podręcznika.

JK
Karolinaa0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: 11 cze 2018, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 69 razy

Re: Implikacja czworokąty

Post autor: Karolinaa0 »

Takich zadań jest niestety wiele w każdym zbiorze po roku 2012 do dziś włącznie. Czyli w takim razie jak to jest w końcu z tymi trapezami równoramiennymi? Definicji jest kilka i to jakiej w danym momencie trzeba użyć należy od preferencji wydawców podręcznika?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Implikacja czworokąty

Post autor: Jan Kraszewski »

Karolinaa0 pisze: 10 wrz 2021, o 18:22Czyli w takim razie jak to jest w końcu z tymi trapezami równoramiennymi? Definicji jest kilka i to jakiej w danym momencie trzeba użyć należy od preferencji wydawców podręcznika?
Definicja jest jedna - w omawianym przykładzie nie ma innej definicji trapezu równoramiennego, tylko zawężenie rozpatrywanej klasy trapezów do trapezów niebędących równoległobokami.

JK
Karolinaa0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: 11 cze 2018, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 69 razy

Re: Implikacja czworokąty

Post autor: Karolinaa0 »

A gdzie przykładowo mogę znaleźć pełną poprawną definicję trapezu równoramiennego?
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2021, o 19:13 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Implikacja czworokąty

Post autor: Jan Kraszewski »

Przecież Ci podałem - to trapez, który ma równe ramiona...

@edit
Choć jak pogrzebałem bardziej, to Anglosasi nie uznają równoległoboku za trapez równoramienny, bo dla nich własnością definiującą jest jednak równość kątów wewnętrznych przy podstawie, więc nie jest to kwestia tak oczywista. Nie będę się zatem autorytatywnie wypowiadał na temat tego, co polska szkoła uznaje za trapez równoramienny.

Tak naprawdę to dyskusja o nazwach, a nie o bytach. Czyli to wszystko jedno, jak zdefiniujemy trapez równoramienny, byle byśmy byli zgodni, że używamy tej samej definicji.

JK
Karolinaa0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: 11 cze 2018, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 69 razy

Re: Implikacja czworokąty

Post autor: Karolinaa0 »

Miło mi słyszeć, że miałam rację, odnośnie tego, że to kolejne zagadnienie, które zamiast uczyć, to niepotrzebnie komplikuje, sieje chaos i jest stratą czasu, przez wielość definicji lub nieprecyzyjność autorów :) Dziękuję :)
ODPOWIEDZ