Punkt P jest środkiem boku AD

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
max123321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3395
Rejestracja: 26 maja 2016, o 01:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 981 razy
Pomógł: 3 razy

Punkt P jest środkiem boku AD

Post autor: max123321 »

Punkt \(\displaystyle{ P}\) jest środkiem boku \(\displaystyle{ AD}\), a punkt \(\displaystyle{ Q}\) jest środkiem boku \(\displaystyle{ BC}\) czworokąta wypukłego \(\displaystyle{ ABCD}\). Wykaż, że \(\displaystyle{ 2PQ \le AB+CD}\). Wykazać, że równość zachodzi wtedy i tylko wtedy, gdy proste \(\displaystyle{ AD}\) i \(\displaystyle{ BC}\) są równoległe.

Jak to zrobić? Myślałem nad tym z godzinę, ale nie widzę rozwiązania. Proszę o pomoc.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34304
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Punkt P jest środkiem boku AD

Post autor: Jan Kraszewski »

Ja bym spróbował tak pokombinować, żeby odcinek \(\displaystyle{ PQ}\) był odcinkiem łączącym środki boków pewnego trapezu, którego przynajmniej dwa wierzchołki są wspólne z czworokątem \(\displaystyle{ ABCD}\) (prowadząc pewne proste równoległe do prostej \(\displaystyle{ PQ}\)).

Wydaje mi się też, że równość zachodzi wtedy i tylko wtedy, gdy proste \(\displaystyle{ AB}\) i \(\displaystyle{ CD}\) są równoległe (sprawdź np. trapez niebędący równoległobokiem o podstawach \(\displaystyle{ AB, CD}\) - wtedy mamy równość, a Twój warunek nie zachodzi).

JK
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7920
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Punkt P jest środkiem boku AD

Post autor: janusz47 »

Zadanie możemy rozwiązać za pomocą wektorów. Dwukrotnie wyznaczamy wektor \(\displaystyle{ \vec{PQ} }\) jako sumę wektorów będących ramionami i podstawami czworokąta wypukłego. Dodajemy otrzymane równania stronami. Wektory ramion czworokąta się uproszczą. Są to wektory leżące na tej samej prostej o równej długości i przeciwnych zwrotach.

Równość zachodzi wówczas, gdy wektory \(\displaystyle{ \vec{AB} }\) i \(\displaystyle{ \vec{CD} }\) są równoległe.
ODPOWIEDZ