Pojazd wjeżdżający na rondo, geometria w praktyce

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
betanddontcare
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 27 gru 2019, o 12:15
Płeć: Mężczyzna
wiek: 27

Pojazd wjeżdżający na rondo, geometria w praktyce

Post autor: betanddontcare »

Witam serdecznie,
Mam zagwozdkę natury praktycznej, ponieważ badam sterowność pojazdu na rondzie.
Ciągnik siodłowy z naczepą dojeżdża do ronda. Przednie lewe koło od punktu \(\displaystyle{ B}\) przemieszcza się po łuku \(\displaystyle{ BA}\), który jest częścią okręgu \(\displaystyle{ O_{1} }\). Długość cięciwy \(\displaystyle{ BA}\) jest znana. Punkt \(\displaystyle{ O_{1} }\) jest geometrycznym środkiem obrotu ciągnika. Zarówno wartość promienia \(\displaystyle{ R_{L} }\) jak i promienia \(\displaystyle{ R_{V} }\) jest znana. Co więcej parametry ciągnika również są znane - rozstaw osi, umiejscowienie siodła względem pojazdu (zielony punkt w osi pojazdu), odległości pomiędzy poszczególnymi osiami. Jeżeli wiem, że siodło (zielony punkt w osi pojazdu) przemieszczać się będzie po mniejszym łuku i znam długość tego łuku oraz promienia małego okręgu oraz znam odległość pomiędzy siodłem a ostatnią osią naczepy, to czy jestem w stanie określić wartość kąta \(\displaystyle{ \alpha}\), będącego kątem odchylenia naczepy od pierwotnego kierunku jazdy? Jeżeli trzeba jeszcze coś wyjaśnić to jestem do dyspozycji.



Dodano po 5 godzinach 8 minutach 46 sekundach:
Ok już doszedłem do tego. Zastosowałem twierdzenie sinusów.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2020, o 08:16 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: zagwozdkę.
ODPOWIEDZ