Przekątna wielokąta

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11373
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3153 razy
Pomógł: 747 razy

Przekątna wielokąta

Post autor: mol_ksiazkowy »

:arrow: Udowodnić, że dowolny wielokąt, o ile nie jest trójkątem, ma przekątną całkowicie zawartą w jego wnętrzu.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Re: Przekątna twielokąta

Post autor: Kartezjusz »

Załóżmy nie wprost, że takiej przekątnej nie ma.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Przekątna twielokąta

Post autor: a4karo »

Nieprawda. Każda przekątna zawiera końce, które nie leżą wewnątrz wielokąta.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Re: Przekątna wielokąta

Post autor: Kartezjusz »

Wewnątrz - nie licząc wierzchołków.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 790
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Re: Przekątna wielokąta

Post autor: Slup »

Niech \(\displaystyle{ W}\) będzie wielokątem czyli obszarem ograniczonym łamaną \(\displaystyle{ A_0A_1...A_nA_{n+1}}\) bez samoprzecięć i zamkniętą czyli \(\displaystyle{ A_{n+1} = A_0}\).

Przyjmijmy, że \(\displaystyle{ W}\) posiada kąt wewnętrzny, który jest mniejszy od \(\displaystyle{ \pi}\) (to jest prawdą dla każdego wielokąta). Załóżmy, że ten kąt wewnętrzny, to \(\displaystyle{ A_{i-1}A_iA_{i+1}}\). Niech \(\displaystyle{ T}\) będzie trójkątem o wierzchołkach \(\displaystyle{ A_{i-1}}\), \(\displaystyle{ A_i}\), \(\displaystyle{ A_{i+1}}\). Z faktu, że kąt \(\displaystyle{ A_{i-1}A_iA_{i+1}}\) jest wewnętrzny, wynika, że topologiczne wnętrze trójkąta \(\displaystyle{ T}\) oraz topologiczne wnętrze wielokąta \(\displaystyle{ W}\) się przecinają. Niech \(\displaystyle{ B_1,...,B_m}\) będą wszystkimi wierzchołkami wielokąta \(\displaystyle{ W}\) różnymi od \(\displaystyle{ A_{i-1}, A_i, A_{i+1}}\), które znajdują się we wnętrzu topologicznym trójkąta \(\displaystyle{ T}\). Jeśli \(\displaystyle{ m=0}\) czyli zbiór tych wierzchołków jest pusty, to \(\displaystyle{ A_{i-1}A_{i+1}}\) jest przekątną \(\displaystyle{ W}\) (bo ten wielokąt nie jest trójkątem) i jest wewnętrzną przekątną. Jeśli \(\displaystyle{ m\neq 0}\), to istnieje \(\displaystyle{ j}\) takie, że

$$|B_jA_i| = \min_{1\leq k\leq m}|B_kA_i|$$

Wówczas \(\displaystyle{ B_jA_i}\) jest wewnętrzną przekątną \(\displaystyle{ W}\).
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

Re: Przekątna wielokąta

Post autor: timon92 »

Slup pisze: 15 gru 2019, o 13:58 Jeśli \(\displaystyle{ m\neq 0}\), to istnieje \(\displaystyle{ j}\) takie, że

$$|B_jA_i| = \min_{1\leq k\leq m}|B_kA_i|$$

Wówczas \(\displaystyle{ B_jA_i}\) jest wewnętrzną przekątną \(\displaystyle{ W}\).
to na ogół nie jest prawda, ale można to łatwo poprawić wybierając jako \(B_j\) wierzchołek leżący najdalej prostej \(A_{i-1}A_{i+1}\) :!:
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 790
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Re: Przekątna wielokąta

Post autor: Slup »

timon92 pisze: 26 gru 2019, o 23:01
Slup pisze: 15 gru 2019, o 13:58 Jeśli \(\displaystyle{ m\neq 0}\), to istnieje \(\displaystyle{ j}\) takie, że

$$|B_jA_i| = \min_{1\leq k\leq m}|B_kA_i|$$

Wówczas \(\displaystyle{ B_jA_i}\) jest wewnętrzną przekątną \(\displaystyle{ W}\).
to na ogół nie jest prawda, ale można to łatwo poprawić wybierając jako \(B_j\) wierzchołek leżący najdalej prostej \(A_{i-1}A_{i+1}\) :!:
Dziękuję. Właściwie to ten wybór sobie wyobrażałem (gdy robiłem sobie "rysunek" w głowie). Formalne wyrażenie w moim rozwiązaniu, o który wierzchołek mi chodziło, było błędne.
ODPOWIEDZ