wysokość w trójkącie równoramiennym

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

wysokość w trójkącie równoramiennym

Post autor: major37 »

W trójkącie równoramiennym ABC o podstawie 6 poprowadzono wysokość o długości \(\displaystyle{ 2 \sqrt{6}}\) do ramienia. Wyszło mi że ramię ma długość \(\displaystyle{ x+ 2 \sqrt{3}}\). Kiedy zastosuje twierdzenie pitagorasa \(\displaystyle{ (2 \sqrt{6})^2 + x^2=(x+2 \sqrt{3})^2 }\) Wynik mam, że \(\displaystyle{ x= \sqrt{3}}\). A kiedy stosuję podobieństwo trójkątów mam inny wynik. Z tego twierdzenia pitagorasa wychodzi dobry wynik, bo widzę w książce, a z podobieństwa trójkątów zły. Niech wysokość pada na ramię i spodek wysokości oznaczę P, to długość odcinka BP wychodzi \(\displaystyle{ 2 \sqrt{3}}\). Z podobieństwa mam tak. \(\displaystyle{ \frac{AP}{BP} = \frac{CP}{AP}}\). Dodam tylko, że u mnie długość \(\displaystyle{ CP=x}\).
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: wysokość w trójkącie równoramiennym

Post autor: janusz47 »

Jeśli chcemy, żeby uczestnicy forum mogli podyskutować nad rozwiązaniem zadania, to musimy zacząć od podania pełnej jego treść. A nie " to co mi wyszło"...
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

Re: wysokość w trójkącie równoramiennym

Post autor: major37 »

Ta wysokość jest poprowadzona z wierzchołka A i mam obliczyć długość ramienia.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: wysokość w trójkącie równoramiennym

Post autor: Niepokonana »

Gdybyśmy tylko wiedzieli, na jakie części ta wysokość dzieli ramię, to zadanie byłoby proste, tak przynajmniej uważam.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Re: wysokość w trójkącie równoramiennym

Post autor: kerajs »

major37 pisze: 15 paź 2019, o 22:26 W trójkącie równoramiennym ABC o podstawie 6 poprowadzono wysokość o długości \(\displaystyle{ 2 \sqrt{6}}\) do ramienia. Wyszło mi że ramię ma długość \(\displaystyle{ x+ 2 \sqrt{3}}\). Kiedy zastosuje twierdzenie pitagorasa \(\displaystyle{ (2 \sqrt{6})^2 + x^2=(x+2 \sqrt{3})^2 }\) Wynik mam, że \(\displaystyle{ x= \sqrt{3}}\). (...) Niech wysokość pada na ramię i spodek wysokości oznaczę P (...) u mnie długość \(\displaystyle{ CP=x}\).
To dobre rozwiązanie.
major37 pisze: 15 paź 2019, o 22:26 A kiedy stosuję podobieństwo trójkątów mam inny wynik. Z tego twierdzenia pitagorasa wychodzi dobry wynik, bo widzę w książce, a z podobieństwa trójkątów zły. Niech wysokość pada na ramię i spodek wysokości oznaczę P, to długość odcinka BP wychodzi \(\displaystyle{ 2 \sqrt{3}}\). Z podobieństwa mam tak. \(\displaystyle{ \frac{AP}{BP} = \frac{CP}{AP}}\). Dodam tylko, że u mnie długość \(\displaystyle{ CP=x}\).
A skąd wiesz że trójkąty ABP i ACP są podobne?
Moim zdaniem nie są, więc błędne założenie generuje błędny wynik (choć nie zawsze tak jest).
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

Re: wysokość w trójkącie równoramiennym

Post autor: major37 »

Są podobne, bo mają równe kąty.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: wysokość w trójkącie równoramiennym

Post autor: Niepokonana »

One mają bok wspólny i kąt prosty, ale nic poza tym nie idzie udowodnić. Chyba że trójkąt jest równoboczny, ale nie jest. W ogóle jak tak patrzę to one nie mogą być podobne tylko co najwyżej przystające, ale nie są przystające. Bo mają wspólny bok i taki sam kąt, więc cokolwiek nie znajdziesz, wyjdzie że są przystające, a nie podobne. Także podobieństwo nie zadziała, przynajmniej tak mi się wydaje.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Re: wysokość w trójkącie równoramiennym

Post autor: kerajs »

Niepokonana pisze: 16 paź 2019, o 19:37 One mają bok wspólny i kąt prosty, ale nic poza tym nie idzie udowodnić.Chyba że trójkąt jest równoboczny, ale nie jest. (...) Także podobieństwo nie zadziała, przynajmniej tak mi się wydaje.
Istotnie.


OT:
Niepokonana pisze: 16 paź 2019, o 19:37 W ogóle jak tak patrzę to one nie mogą być podobne tylko co najwyżej przystające, ale nie są przystające. Bo mają wspólny bok i taki sam kąt, więc cokolwiek nie znajdziesz, wyjdzie że są przystające, a nie podobne.
Przystawanie to podobieństwo w skali \(\displaystyle{ k=1}\), więc trójkąty przystające z całą pewnością są podobne.
ODPOWIEDZ