Podobieństwo - Pompe

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
koniak20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 7 maja 2017, o 20:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 5 razy

Podobieństwo - Pompe

Post autor: koniak20 »

Coś czuję ,że rozwiązanie tego będzie jakieś trywialne a ja od kilku dni nie mogę tego zauważyć.

68.Prosta \(\displaystyle{ k}\) jest styczna do okręgu \(\displaystyle{ o}\) w punkcie \(\displaystyle{ A}\). Odcinek \(\displaystyle{ CD}\) jest cięciwą okręgu \(\displaystyle{ o}\) równoległą do prostej \(\displaystyle{ k}\). Styczna do okręgu \(\displaystyle{ o}\) w punkcie \(\displaystyle{ D}\) przecina prostą \(\displaystyle{ k}\) w punkcie \(\displaystyle{ B}\). Odcinek \(\displaystyle{ BC}\) przecina okrąg \(\displaystyle{ o}\) w punkcie \(\displaystyle{ E}\). Dowieść, że prosta \(\displaystyle{ DE}\) dzieli odcinek \(\displaystyle{ AB}\) na dwie równe części.
Ostatnio zmieniony 28 lip 2019, o 18:34 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

Re: Podobieństwo - Pompe

Post autor: timon92 »

\(\displaystyle{ \angle CBA = \angle BCD = \angle EDB}\), zatem okrąg opisany na trójkącie \(\displaystyle{ DEB}\) jest styczny do prostej \(\displaystyle{ AB}\) i można teraz zastosować zadanie \(\displaystyle{ 66}\) z tego samego pdfa
Awatar użytkownika
koniak20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 7 maja 2017, o 20:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 5 razy

Re: Podobieństwo - Pompe

Post autor: koniak20 »

Ehhh, takie krótkie.Nawet żadnej linii nie było trzeba dorysować. Masz może jakieś wskazówki co do tych zadań? Gdy już naprawdę wszystko ,,wysiada" i nic nie mogę wymyślić? Bo pisanie na forum to taka ostateczność.
ODPOWIEDZ