Nierówność z okręgiem

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11374
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3153 razy
Pomógł: 747 razy

Nierówność z okręgiem

Post autor: mol_ksiazkowy »

Na płaszczyźnie jest \(\displaystyle{ n}\) punktów \(\displaystyle{ A_1,...,A_n}\). Udowodnić że na dowolnym okręgu jednostkowych istnieje punkt \(\displaystyle{ B}\) takie że \(\displaystyle{ A_1B+ ...+ A_nB \geq n}\)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Nierówność z okręgiem

Post autor: Premislav »

Może to ma jakiś sens, a może nie:
ustalmy punkty \(\displaystyle{ A_1, \ldots A_n}\) płaszczyzny, ustalmy dowolny okrąg jednostkowy \(\displaystyle{ O}\) na tej płaszczyźnie. Wprowadźmy taki układ współrzędnych, by środek okręgu znajdował się w punkcie \(\displaystyle{ (0,0)}\). Wtedy okrąg ma równanie \(\displaystyle{ x^2+y^2=1}\). Niech w tym układzie współrzędnych będzie \(\displaystyle{ A_1=(x_1, y_1), \ldots A_n=(x_n, y_n)}\).
Chcemy uzasadnić, że
\(\displaystyle{ \max_{\left\{(x,y)\in \RR^2:x^2+y^2=1\right\}} \sum_{i=1}^{n} \sqrt{(x-x_i)^2+(y-y_i)^2} \ge n}\)
Początkowo myślałem, żeby to pocisnąć z mnożników Lagrange'a, ale nie trzeba:
udowodnimy, że
\(\displaystyle{ \sum_{i=1}^{n} \sqrt{\left(\frac{1}{\sqrt{2}}-x_i\right)^2+\left(\frac{1}{\sqrt{2}}-y_i\right)^2}+\sum_{i=1}^{n} \sqrt{\left(-\frac{1}{\sqrt{2}}-x_i\right)^2+\left(-\frac{1}{\sqrt{2}}-y_i\right)^2}\ge 2n}\)
a stąd co najmniej jedna z tych sum jest nie mniejsza niż \(\displaystyle{ n}\).
Z nierówności Minkowskiego dla sum:
\(\displaystyle{ \sqrt{\left(\frac{1}{\sqrt{2}}-x_i\right)^2+\left(\frac{1}{\sqrt{2}}-y_i\right)^2}+\sqrt{\left(-\frac{1}{\sqrt{2}}-x_i\right)^2+\left(-\frac{1}{\sqrt{2}}-y_i\right)^2}\\=\sqrt{\left(\frac{1}{\sqrt{2}}-x_i\right)^2+\left(\frac{1}{\sqrt{2}}-y_i\right)^2}+\sqrt{\left(\frac{1}{\sqrt{2}}+x_i\right)^2+\left(\frac{1}{\sqrt{2}}+y_i\right)^2}\\\ge \sqrt{\left(\frac{1}{\sqrt{2}}-x_i+\frac{1}{\sqrt{2}}+x_i\right)^2+\left(\frac{1}{\sqrt{2}}-y_i+\frac{1}{\sqrt{2}}+y_i \right)^2 }=2}\)
Dodajemy stronami \(\displaystyle{ n}\) takich nierówności dla \(\displaystyle{ i=1\ldots n}\) i mamy
\(\displaystyle{ \sum_{i=1}^{n} \sqrt{\left(\frac{1}{\sqrt{2}}-x_i\right)^2+\left(\frac{1}{\sqrt{2}}-y_i\right)^2}+\sum_{i=1}^{n} \sqrt{\left(-\frac{1}{\sqrt{2}}-x_i\right)^2+\left(-\frac{1}{\sqrt{2}}-y_i\right)^2}\ge 2n}\),
czyli
\(\displaystyle{ \sum_{i=1}^{n} \sqrt{\left(\frac{1}{\sqrt{2}}-x_i\right)^2+\left(\frac{1}{\sqrt{2}}-y_i\right)^2}\ge n \\ \vee \sum_{i=1}^{n} \sqrt{\left(-\frac{1}{\sqrt{2}}-x_i\right)^2+\left(-\frac{1}{\sqrt{2}}-y_i\right)^2}\ge n}\),
co kończy dowód. Wydaje mi się to jednak zbyt proste. :o Jak coś zablefowałem, to będę wdzięczny za uświadomienie mi tego.

-- 24 cze 2019, o 12:11 --

Also, jesteśmy niby w dziale „planimetria", więc jeśli ktoś przedstawi dowód geometryczny, to tym fajniej, ja nie mam predyspozycji do geometrii, więc nawet się nie zabieram od tej strony, ale chętnie zobaczę…
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

Re: Nierówność z okręgiem

Post autor: timon92 »

niech \(\displaystyle{ BC}\) będzie dowolną średnicą tego okręgu

z nierówności trójkąta jest \(\displaystyle{ A_iB+A_iC\ge BC = 2}\)

zatem \(\displaystyle{ A_1B+A_2B+\ldots+A_nB+A_1C+A_2C+\ldots+A_nC \ge 2n}\)

w takim razie musi zajść przynajmniej jedna z nierówności \(\displaystyle{ A_1B+A_2B+\ldots+A_nB \ge n, \ A_1C+A_2C+\ldots+A_nC\ge n}\)
ODPOWIEDZ