Droga jednego obrotu okręgu

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Milo_17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 14 sty 2018, o 19:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 28 razy

Droga jednego obrotu okręgu

Post autor: Milo_17 »

Dlaczego droga pokonana przez jeden obrót koła jest równa jego obwodowi? Nie jestem w stanie tego łatwo udowodnić Jedyny pomysł jaki mi przychodzi do głowy to skorzystać z równania cykloidy, ale ja aby uzyskać to równanie korzystałem z właśnie z tego że droga obrotu koła jest równa obwodowi. Czy ktoś ma jakiś inny pomysł?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Droga jednego obrotu okręgu

Post autor: a4karo »

Sformułowanie "droga pokonana przez jeden obrót koła" jest mocno nieprecyzyjne. Jeden obrót koła nie jest obiektem materialnym, wiec nie może pokonać drogi. Jeżeli natomiast chodzi Ci o drogę, jaka pokona punkt leżący na kole, to oczywiście długość jego drogi jest różna w zależności od jego odległości od środka koła (żeby to stwierdzić wystarczy popatrzeć na wykresy cykloid z różnymi parametrami).
Jedynym punktem, który pokona drogę równą długości obwodu jest środek koła.
Milo_17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 14 sty 2018, o 19:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 28 razy

Re: Droga jednego obrotu okręgu

Post autor: Milo_17 »

Rzeczywiście dość chaotycznie napisałem. Chodzi mi dokładnie o drogę, jaką pokona punkt w samym środku okręgu po jego jednym "obrocie". W sensie jakby się toczył po układzie współrzędnych. Dlaczego będzie ona równa obwodowi? Da się udowodnić że jest ona równa obwodowi okręgu bez posilania się równaniem cykloidy? Jeśli nie to czy w takim razie da się uzasadnić równianie cykloidy nie korzystając z tego faktu o drodze pokonanej przez środek okręgu?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Droga jednego obrotu okręgu

Post autor: a4karo »

Załóżmy, że na początku koło styka się z prostą w punkcie \(\displaystyle{ P}\), a środek znajduje się w punkcie \(\displaystyle{ O}\). Obróćmy koło o jeden obrót - punkt \(\displaystyle{ P}\) znajdzie sie w \(\displaystyle{ P'}\), a \(\displaystyle{ O}\) w \(\displaystyle{ O'}\). Figura \(\displaystyle{ PP'O'O}\) jest prostokątem. Jaki długi jest odcinek \(\displaystyle{ PP'}\)?
Milo_17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 14 sty 2018, o 19:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 28 razy

Re: Droga jednego obrotu okręgu

Post autor: Milo_17 »

Jest równy długości odcinka \(\displaystyle{ OO'}\) Dalej tego nie widzę
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Droga jednego obrotu okręgu

Post autor: a4karo »

Ale jednocześnie jest równa obwodowi koła, bo ruch odbywa się bez poślizgu

Możesz zamiast odcinka rozwinąć sznurek nawiniety na koło
ODPOWIEDZ