Odrzucenie rozwiązania

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Odrzucenie rozwiązania

Post autor: VirtualUser »

Witam, mam problem z odrzuceniem jednego rozwiązania.
Mam dane ramiona trójkąta \(\displaystyle{ 3}\) i \(\displaystyle{ 7}\), kąt między nimi \(\displaystyle{ 120^{\circ}}\) i mam wyznaczyć długość odcinka dwusiecznej kąta rozwartego zawartego w trójkącie.
Jeżeli zsumuję pole trójkąta dwoma polami to wychodzi z marszu odpowiedź poprawna \(\displaystyle{ |CD| = 2,1}\). Jednak jeśli policzę sobie przeciwległy bok, potem policzę odcinki na jakie dzieli ten bok punkt \(\displaystyle{ D}\) (tw. o dwusiecznej) i potem znów tw. cosinusów i z równania kwadratowego wychodzą mi dwa rozwiązania:
\(\displaystyle{ |CD| = 2,1 \vee |CD| = 0,9}\). Nierówność trójkąta się zgadza więc dlaczego mam odrzucić te rozwiązanie?
Euler41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 2 maja 2018, o 22:50
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 4 razy

Re: Odrzucenie rozwiązania

Post autor: Euler41 »

Ciekawość mnie zżera jak wyglądają Twoje obliczenia.

Podrzuć coś, to się razem zastanowimy.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Odrzucenie rozwiązania

Post autor: Premislav »

Po pierwsze nie kombinuj, tylko rób najprostszą obliczeniowo metodą (na którą wszak wpadłeś). Zdecydowanie zły jest sam pomysł z twierdzeniem cosinusów (choć na upartego można tak rozwiązać to zadanie), ponieważ prowadzi do zbyt żmudnych rachunków.

Po drugie nie wiem, jak to liczysz, że Ci wychodzą takie dwie możliwości. Jak policzysz przeciwległy bok, zastosujesz tw. o dwusiecznej i podzielisz trójkąt na dwa mniejsze, a do każdego z tych mniejszych zastosujesz twierdzenie cosinusów, to wyjdą Ci dwa różne równania kwadratowe, które mają tylko jedno wspólne rozwiązanie, a mianowicie \(\displaystyle{ 2,1}\)
ODPOWIEDZ