Prostokąt wpisany w trójkąt

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

Prostokąt wpisany w trójkąt

Post autor: major37 »

Mamy trójkąt równoramienny w który został wpisany prostokąt. Podstawa trójkąta ma długość \(\displaystyle{ 6}\) , a boki mają długość \(\displaystyle{ 5}\) i bok prostokąta zawiera się w podstawie trójkąta. Jakie muszą być wymiary prostokąta, aby miał on największe pole. Wiem, że prostokąt, który ma największe pole to kwadrat i z twierdzenia Talesa mam, że bok tego prostokąta równoległy do podstawy trójkąta ma długość \(\displaystyle{ \frac{6x}{5}}\) jeżeli oznaczę sobie przez \(\displaystyle{ x}\) bok trójkąta o podstawie boku prostokąta. Próbowałem z twierdzeniem cosinusów i nie wychodzi. Jakieś wskazówki ?
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Re: Prostokąt wpisany w trójkąt

Post autor: kropka+ »

Od początku. Podstawa prostokąta \(\displaystyle{ x}\) leży na podstawie trójkąta. Pozostałe dwa wierzchołki prostokąta leżą na ramionach trójkąta. Wysokość trójkąta (tw.Pitagorasa) ma długość \(\displaystyle{ 4}\).
Prostokąt wycina w trójkącie u góry trójkąt równoramienny, podobny do wyjściowego. Jego podstawa to \(\displaystyle{ x}\) a wysokość \(\displaystyle{ \frac{2}{3}x}\) (z podobieństwa trójkątów). Drugi bok prostokąta ma więc długość \(\displaystyle{ 4- \frac{2}{3}x}\). Jaka funkcja opisuje pole prostokąta i dla jakiego \(\displaystyle{ x}\) to pole jest maksymalne?
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

Re: Prostokąt wpisany w trójkąt

Post autor: major37 »

Ok Dziękuję
ODPOWIEDZ