Czy ten sposób na wyprowadzenie wzoru na pole koła jest ok?

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
mastee_d
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2018, o 19:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 13 razy

Czy ten sposób na wyprowadzenie wzoru na pole koła jest ok?

Post autor: mastee_d »

Witam, w przypływie nudów postanowiłem pobawić się matematyką i próbowałem samemu wyprowadzić wzór na pole koła. Jestem w 1 klasie liceum, więc nie dysponuje takimi narzędziami jak całki, jedynie o nich słyszałem. Ku mojemu zaskoczeniu, otrzymałem wzór na pole koła. Zwracam się teraz z pytaniem, czy mój sposób jest prawidłowy?
Zatem:
Podzielmy koło na nieskończenie wiele trójkątów, których wysokością bedzie \(\displaystyle{ r}\), a podstawą liczba dążąca do zera \(\displaystyle{ x}\).
Pole takiego koła możemy przedstawić jako pole jednego takiego trójkąta pomnożone przez liczbe tych trójkątów, więc:
\(\displaystyle{ P= \frac{x \cdot r}{2} \cdot \frac{2 \cdot \pi \cdot r}{x}=\pi\cdot r^{2}}\)
Czy to rozumowanie jest poprawne?
DamianTancerz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 2 sty 2018, o 20:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 11 razy

Re: Czy ten sposób na wyprowadzenie wzoru na pole koła jest

Post autor: DamianTancerz »

Skąd wiesz, że liczba tych trójkątów wynosi: \(\displaystyle{ \frac{2 \pi r}{x}}\), a nie na przykład: \(\displaystyle{ \frac{3 \pi r}{x}}\)?
mastee_d
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2018, o 19:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 13 razy

Re: Czy ten sposób na wyprowadzenie wzoru na pole koła jest

Post autor: mastee_d »

Dzielę obwód tego koła przez długość podstawy trójkąta, dzięki czemu otrzymuję ilość trójkątów.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34296
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Czy ten sposób na wyprowadzenie wzoru na pole koła jest ok?

Post autor: Jan Kraszewski »

mastee_d pisze:Podzielmy koło na nieskończenie wiele trójkątów, których wysokością bedzie \(\displaystyle{ r}\), a podstawą liczba dążąca do zera \(\displaystyle{ x}\).
Zamiar godny, ale matematycznie niewykonalny. Opisujesz tutaj pewną intuicję, ale dowód bierze się właśnie z formalizacji tej intuicji, a tego już u Ciebie nie ma.

Najpierw twierdzisz, że trójkątów jest nieskończenie wiele, a potem operujesz liczbą trójkątów w działaniach arytmetycznych. Tak się nie da.

Możesz w sposób podobny do opisanego przez siebie przybliżać pole koła od dołu z coraz lepszą dokładnością, wpisując w nie wielokąt foremny o coraz większej liczbie boków, ale to cały czas za mało.

JK
mastee_d
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2018, o 19:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 13 razy

Re: Czy ten sposób na wyprowadzenie wzoru na pole koła jest

Post autor: mastee_d »

Dziękuję za wyjaśnienie.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34296
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Czy ten sposób na wyprowadzenie wzoru na pole koła jest

Post autor: Jan Kraszewski »

Żeby dostać dowód wzoru na pole koła musiałbyś jeszcze przybliżyć to pole od góry polami wielokątów foremnych opisanych na tym kole no i umieć policzyć stosowny granice.

JK
ODPOWIEDZ