długość odcinka łączącego punkty styczności ramion z okręgie

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Jmoriarty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 273
Rejestracja: 1 mar 2017, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1 raz

długość odcinka łączącego punkty styczności ramion z okręgie

Post autor: Jmoriarty »

Kod: Zaznacz cały

http://wstaw.org/w/4MLN/

Mam takie zadanie:
obwód trapezu równoramiennego jest równy \(\displaystyle{ 30cm}\), a odcinek łączący środki przekątnych trapezu ma długość \(\displaystyle{ 1,5cm}\). Wiedząc że ten trapez można wpisać okrąg, oblicz długość odcinka łączącego punkty styczności ramion z tym okręgiem.
Obliczyłem ramiona i podstawy, ramiona wynoszą \(\displaystyle{ 7,5cm}\), krótsza podstawa \(\displaystyle{ 6cm}\), a dłuższa \(\displaystyle{ 9cm}\). Długość średnicy okręgu wpisanego w ten trapez wynosi \(\displaystyle{ 3 \sqrt{6}cm}\). Nie wiem co zrobić dalej, czytałem rozwiązania, które znalazłem, ale zbytnio nie rozumiem twierdzenia Talesa, które zostało zastosowane według oznaczeń z załączonego rysunku tak:
\(\displaystyle{ \frac{y}{m}= \frac{y+z}{z}}\)
Czytałem o twierdzeniu Talesa, ale nadal nie rozumiem. Mógłbym prosić o wytłumaczenie (a nie odsyłanie do definicji)?
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: długość odcinka łączącego punkty styczności ramion z okr

Post autor: kruszewski »

Popatrz na obrazek i zauważ, że :
\(\displaystyle{ \frac{m-y}{y} = \frac{z-y}{z+y}}\)
bo "są to sinusy" kąta między bokiem trapezu a pionową wystawioną z jego górnego wierzchołka.

Tu Tales dokonałby cięcia ramion kąta (którego jednym jest bok trapezu a drugim prosta opuszczona prostopadle do podstawy trapezu ) dwiema równoległymi, jedną ,zawierającą podstawę trapezu i drugą zawierającą odcinek \(\displaystyle{ m}\) i zauważył równość stosunku miar odcinków wymienionego wyżej.
Jmoriarty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 273
Rejestracja: 1 mar 2017, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1 raz

Re: długość odcinka łączącego punkty styczności ramion z okr

Post autor: Jmoriarty »

Faktycznie, w życiu bym tego nie zauważył. Dziękuję bardzo
ODPOWIEDZ