Okno ma kształt prostokąta...

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
zxcvbnm16
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 16:56
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: warszawa

Okno ma kształt prostokąta...

Post autor: zxcvbnm16 »

Witam Jestem tu po raz pierwszy.Jezeli jest taka mozliwośc,bardzo prosze o pomoc,nie rozumiem tego zadania,mógłby mi ktoś w miare jasno wytłumaczyc?

zad 1.)[/b]Okno ma kształt prostokąta zakończonego półkolem ,obwód tego okna wynosi 4+pi
jakie powinny byc wymiary czesci prostokątnej,aby okno przepuszczało jak najwiecej światła.


zad 2.)

Drut długości 2m. podzielono na dwie częsci : z jednej zrobionno kwadratową ramkę,a z drugiej ramkę prostokątną,w której jeden bok prostokąta ma długośc 3 razy większą od długości drugiego boku.Jak nalezy podzielic drut,aby suma pól kwadratu i prostokąta była najmniejsza?


florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Okno ma kształt prostokąta...

Post autor: florek177 »

Awatar użytkownika
R33
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 26 lis 2008, o 17:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: MRW / KRK
Podziękował: 85 razy

Okno ma kształt prostokąta...

Post autor: R33 »

Robiłem to drugie zadanie. Zrobiłem układ równań (tak wygląda po przekształceniach oczywiście)
\(\displaystyle{ a = 0,5 - \frac{1}{4}x}\)
\(\displaystyle{ b = \frac{x}{8}}\)

Później zsumowałem pola obu figur i wyszła mi taka funkcja kwadratowa \(\displaystyle{ \frac{7}{16}x^{2} - \frac{1}{4} + 0,25}\) i wyliczyłem \(\displaystyle{ p = \frac{1}{14}}\) i nie wiem gdzie tkwi błąd, bo podstawiając do wzorów wyprowadzonych na \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\) nie wychodzi mi wynik taki jak w książce
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Okno ma kształt prostokąta...

Post autor: florek177 »

Policz wartość x dla pochodnej równej zero ( albo z postaci kanonicznej) x = 2/7 --> \(\displaystyle{ f(\frac{2}{7}) = \frac{3}{14}}\).
w równaniu zgubiłeś x
ODPOWIEDZ