Kwadrat wpisany w wycinek koła

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Marcoral
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 20 lis 2016, o 22:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 7 razy

Kwadrat wpisany w wycinek koła

Post autor: Marcoral »

Witam. Bardzo proszę o pomoc w poniższym zadaniu. Moim zadaniem jest policzyć długość boku wycinka wpisanego w wycinek okręgu, gdzie długość promienia koła wynosi \(\displaystyle{ r}\), a kąt \(\displaystyle{ \alpha \in (0, \pi )}\). Intuicja kazała mi się Was poradzić co do słuszności rozwiązania. Byłbym wdzięczny za wskazanie, w którym miejscu popełniłem ewentualny błąd:

1. \(\displaystyle{ \alpha + 2\beta = 180^{\circ}}\), więc \(\displaystyle{ \beta = 90^{\circ}- \frac{1}{2} \alpha}\).
2. \(\displaystyle{ \beta + 90^{\circ} + \gamma = 180^{\circ}}\) (gdzie \(\displaystyle{ 90^{\circ}}\) to kąt przy wierzchołku E kwadratu)
Idąc dalej tym tropem:
3. \(\displaystyle{ \gamma=90^{\circ}-(90^{\circ}-\frac{1}{2} \alpha)=\frac{1}{2} \alpha}\)

4. Zauważam, że \(\displaystyle{ CED}\) to wycinek koła o promieniu równym \(\displaystyle{ a}\) oraz kącie \(\displaystyle{ \gamma}\).
5. Zatem: \(\displaystyle{ AE=r-a}\)
6. Z twierdzenia cosinusów:
\(\displaystyle{ a^{2} = (r-a)^{2}+(r-a)^{2}-2(r-a)^{2}\cos \alpha}\)
\(\displaystyle{ a^{2} = (r-a)^{2}(2-2\cos \alpha)}\)
\(\displaystyle{ a = (r-a)( \sqrt{2-2\cos \alpha} )}\)
\(\displaystyle{ a(1+\sqrt{2-2\cos \alpha}) = r\sqrt{2-2\cos \alpha}}\)
\(\displaystyle{ a = \frac{r\sqrt{2-2\cos \alpha}}{1+\sqrt{2-2\cos \alpha}}}\)

PS: Widziałem ten https://www.matematyka.pl/164453.htm temat, ale za chiny nie widzę tego trójkąta \(\displaystyle{ r, 2a, \frac{a}{\sin0,5\alpha}}\) (\(\displaystyle{ 2a}\) tam, to u mnie po prostu \(\displaystyle{ a}\)).

Rysunek na którym się oparłem pisząc pytanie:
AU
AU
iIHS7sj.png (9.82 KiB) Przejrzano 118 razy
Jeżeli ktoś znajdzie jakiś inny sposób na rozwiązanie zadania, również byłbym wdzięczny.
Oprócz powyższego tematu nie mogłem znaleźć żadnego podobnego zadania. (a szukałem nawet frazami po angielsku )
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Kwadrat wpisany w wycinek koła

Post autor: mat_61 »

Witam.

Błędem w rozwiązaniu jest wniosek z punktu 4. Z czego on wynika?
ECD nie jest wycinkiem koła (symetralna odcinka CD nie przechodzi przez punkt E, tylko przez punkt A).

Nie próbowałem tego rozwiązania, ale proponuję narysować cięciwę CB i wyznaczyć punkt F przecięcia odcinków ED i CB. Otrzymamy dwa trójkąty prostokątne EFC oraz DFC które mogą być przydatne do rozwiązania zadania.
Marcoral
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 20 lis 2016, o 22:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 7 razy

Kwadrat wpisany w wycinek koła

Post autor: Marcoral »

mat_61 pisze:Proponuję narysować cięciwę CB i wyznaczyć punkt F przecięcia odcinków ED i CB. Otrzymamy dwa trójkąty prostokątne EFC oraz DFC które mogą być przydatne do rozwiązania zadania.
Spróbowałem, ale o otrzymanych trójkątach niestety nie da się chyba już nic więcej powiedzieć.
Awatar użytkownika
kinia7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 704
Rejestracja: 28 lis 2012, o 11:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 94 razy

Kwadrat wpisany w wycinek koła

Post autor: kinia7 »

Narysowałam dwusieczną kąta \(\displaystyle{ \alpha}\), która przecięła boki kwadratu w \(\displaystyle{ M}\) i \(\displaystyle{ N}\).

\(\displaystyle{ \frac{AM}{EM}=\ctg \left( \frac{ \alpha }{2}\right) \ \ \ \Rightarrow \ \ \ AM=EM\cdot \ctg \left( \frac{ \alpha }{2}\right)=\frac12a\cdot \ctg \left( \frac{ \alpha }{2}\right)}\)

z tw. Pietii Golasa w \(\displaystyle{ \triangle AND}\)

\(\displaystyle{ \begin{cases} AD^2=AN^2+ND^2 \\AD=r\\AN=AM+a=\frac12a\cdot \ctg \left( \frac{ \alpha }{2}\right)+a\\ND=\frac12a \end{cases}}\)

\(\displaystyle{ r^2=\frac14a^2\left(\ctg \left( \frac{ \alpha }{2}\right)+2 \right) ^2+\frac14a^2\ \ \ \Rightarrow \ \ \ \red a=\frac{2}{\sqrt{\left(\ctg \left( \frac{ \alpha }{2}\right)+2 \right) ^2+1}}\cdot r}\)
Ostatnio zmieniony 6 mar 2017, o 17:36 przez Kaf, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Longines
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 11 cze 2009, o 22:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Siedlce
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 4 razy

Kwadrat wpisany w wycinek koła

Post autor: Longines »

P kinia7 uprzedziła mnie, ależ to zupełnie normalne - szacunek.
"Mój" wzór bardzo podobny. Obliczenia oparłem na mierze łukowej.
ODPOWIEDZ