Dowód geometryczny

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
matfiz100
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 21 wrz 2016, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 14 razy

Dowód geometryczny

Post autor: matfiz100 »

W trójkącie o bokach a,b,c kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) leży naprzeciwko boku a, kąt \(\displaystyle{ \beta}\) - naprzeciwko boku b. Wykaż ,że jeśli \(\displaystyle{ b*c= a ^{2} - b ^{2}}\) , to \(\displaystyle{ \alpha = 2 \beta}\).

Robiłem to w ten sposób , że alfa ma być dwa razy większa to można skorzystać z tego wzoru : \(\displaystyle{ cos2 \beta = cos \alpha ^{2} - sin \beta ^{2}}\) i jeśli \(\displaystyle{ cos2 \beta}\) będzie równe \(\displaystyle{ cos \alpha}\). to nierówność będzie udowodniona . Z twierdzenia cosinusów wyliczyłem ,że \(\displaystyle{ cos \alpha =
\frac{c-b}{2b}}\)
a \(\displaystyle{ cos \beta = \frac{b+c}{2a}}\) sin z jedynski trygonomterycznej i podstawiając nie wychodzi to samo,pomoże mi ktoś zauważyć gdzie jest błąd?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Dowód geometryczny

Post autor: SlotaWoj »

Z twierdzenia cosinusów:
  • \(\displaystyle{ \newrgbcolor{dg}{0 0.5 0}\cos\beta=\frac{(b+c)c}{2ab}=\frac{b+c}{2a}{\dg{\cdot\frac{c}{b}}}}\)
Ale to może nie wystarczyć. Wydaje mi się, że trzeba jeszcze użyć: \(\displaystyle{ \gamma=\pi-(\alpha+\beta)}\).
matfiz100
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 21 wrz 2016, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 14 razy

Dowód geometryczny

Post autor: matfiz100 »

Tak, wychodzi co innego ,dzięki
ODPOWIEDZ