środek ciężkości czworokąta

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
Efendi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 205
Rejestracja: 7 paź 2006, o 09:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: R-k
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 13 razy

środek ciężkości czworokąta

Post autor: Efendi »

Szukam informacji na temat środka ciężkości czworokąta - jak go wyznaczyć i jakie ma własności. Czy ktoś umiałby pomóc? Czy ten punkt ma jakieś zastosowanie w stereometrii?
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

środek ciężkości czworokąta

Post autor: DEXiu »

Środek ciężkości czworokąta leży w punkcie przecięcia odcinków łączących środki przeciwległych boków. Co do zastosowania w stereometrii (czemu akurat w "stereo-" a nie w "plani-" ?) to nie wiem co konkretnie by Cię interesowało.
Natomiast gorąco polecam poszukać materiałów (lub zapytać nauczyciela matematyki) ogólnie na temat środka ciężkości (zwanego też środkiem mas), a także tzw. "metodzie mas" i jej zastosowaniach w rozwiązywaniu zadań geometrycznych
Awatar użytkownika
max
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3306
Rejestracja: 10 gru 2005, o 17:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lebendigentanz
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 778 razy

środek ciężkości czworokąta

Post autor: max »

Może chodziło o środek ciężkości czworościanu...?
Awatar użytkownika
Efendi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 205
Rejestracja: 7 paź 2006, o 09:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: R-k
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 13 razy

środek ciężkości czworokąta

Post autor: Efendi »

Chodziło mi rzeczywiście o stereometrię i o czworokąt. Czy ten punkt nie jest jakimś spodkiem wysokości ostrosłupa, albo punktem styczności ze sferą wpisaną w figury przestrzenne typu graniastosłup, ostrosłup? Czy w ogóle środek ciężkości jest czymś ważnym w bryłach? Nie tylko przy czworokątach, ale także chodzi mi o inne wielokąty.
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

środek ciężkości czworokąta

Post autor: DEXiu »

Niestety nie wydaje mi się, aby miał on jakiekolwiek specyficzne właściwości spośród tych, które wymieniłeś (mówimy o przypadku ogólnym, nie o figurach prawidłowych/foremnych). I nie jest on raczej zbyt "ważny", chyba że weźmiemy pod uwagę praktyczne zastosowania - w fizyce etc. (najprostszy, dość oczywisty przykład: wycięty z kartonu wielokąt zawieszony na nitce zaczepionej w środku ciężkości będzie idealnie zrównoważony )
ODPOWIEDZ