Pięciokąty w kwadracie

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
kinia7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 704
Rejestracja: 28 lis 2012, o 11:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 94 razy

Pięciokąty w kwadracie

Post autor: kinia7 »

W kwadracie o boku 10 znajduje się foremny pięciokąt, którego wierzchołki leżą na co najmniej trzech krawędziach kwadratu. Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe położenia i wielkości pięciokąta, oblicz jaka część kwadratu nigdy nie zostanie zakryta.
Ostatnio zmieniony 6 sie 2016, o 14:53 przez kinia7, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
PiotrowskiW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 649
Rejestracja: 14 lis 2011, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 67 razy

Pięciokąty w kwadracie

Post autor: PiotrowskiW »

Niech a oznacza nieznaną długość boku pięciokąta foremnego. Wówczas najmniejsza możliwa długość boku kwadratu zawierającego ten wyraża się wzorem \(\displaystyle{ A= \frac{ \sqrt{5}+1 }{2} \cdot a}\) Dlaczego? odsyłam tutaj: [ciach] Mamy zatem \(\displaystyle{ A= 10}\). Wyliczamy z tego małe a, potem korzystamy z gotowego wzoru na pole pięciokąta foremnego i wykonujemy odejmowanie. Tak ja bym to widział. Oczywiście trzeba uzasadnić, ze to co ja napisałem to odpowiedź do tego zadania albo dlaczego to jest źle
Ostatnio zmieniony 18 sie 2016, o 00:15 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Link do konkurencyjnego forum.
Awatar użytkownika
kinia7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 704
Rejestracja: 28 lis 2012, o 11:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 94 razy

Pięciokąty w kwadracie

Post autor: kinia7 »

czyli wg Ciebie \(\displaystyle{ \left( \frac{A}{a} \right)_{min} \approx 1,61803}\)

mnie wychodzi \(\displaystyle{ \left( \frac{A}{a} \right)_{min} \approx 1,59811}\)-- 6 sie 2016, o 13:34 --poza tym nie wystarczy odjąć pole pięciokąta od pola kwadratu, gdyż pięciokąt można cztery razy "przestawić " i za każdym razem zakryje część pola kwadratu niezakrytą w pierwszym położeniu
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Pięciokąty w kwadracie

Post autor: pesel »

kinia7 pisze:Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe położenia i wielkości pięciokąta
kinia7 pisze:poza tym nie wystarczy odjąć pole pięciokąta od pola kwadratu, gdyż pięciokąt można cztery razy "przestawić " i za każdym razem zakryje część pola kwadratu niezakrytą w pierwszym położeniu
Wybieram baaaaaardzooooooooooo mały "pięciokącik" i pokrywam nim cały kwadrat przesuwając go po całym kwadracie.
Awatar użytkownika
kinia7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 704
Rejestracja: 28 lis 2012, o 11:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 94 razy

Pięciokąty w kwadracie

Post autor: kinia7 »

pesel pisze:Wybieram baaaaaardzooooooooooo mały "pięciokącik" i pokrywam nim cały kwadrat przesuwając go po całym kwadracie.
wg mnie to jest niemożliwe; zawsze będą baaaaaardzooooooooooo małe narożniki niezakryte
Awatar użytkownika
PiotrowskiW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 649
Rejestracja: 14 lis 2011, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 67 razy

Pięciokąty w kwadracie

Post autor: PiotrowskiW »

poza tym nie wystarczy odjąć pole pięciokąta od pola kwadratu, gdyż pięciokąt można cztery razy "przestawić " i za każdym razem zakryje część pola kwadratu niezakrytą w pierwszym położeniu
w takim razie inaczej rozumiem treść zadania; wówczas zgadzam się zupełnie z peselem.

Poza tym proszę mi wyjaśnić jak udało ci się wstawić pięciokąt, którego przekątna jest większa od boku kwadratu, w ten kwadrat. Nie umiem sobie tego wyobrazić.
Awatar użytkownika
kinia7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 704
Rejestracja: 28 lis 2012, o 11:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 94 razy

Pięciokąty w kwadracie

Post autor: kinia7 »

PiotrowskiW pisze:w takim razie inaczej rozumiem treść zadania; wówczas zgadzam się zupełnie z peselem.
pesel "pszekąbinował", bo nie da się pokryć całego kwadratu
poza tym jego pomysł nie pasuje już do poprawionej treści zadania
PiotrowskiW pisze:Poza tym proszę mi wyjaśnić jak udało ci się wstawić pięciokąt, którego przekątna jest większa od boku kwadratu, w ten kwadrat. Nie umiem sobie tego wyobrazić.
przekątna pięciokąta jest ociupinę nierównoległa do boku kwadratu
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Pięciokąty w kwadracie

Post autor: piasek101 »

Pięciokąt ma być jeden (największy lub najmniejszy z możliwych) - treść ,,foremny pięciokąt".
Awatar użytkownika
kinia7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 704
Rejestracja: 28 lis 2012, o 11:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 94 razy

Pięciokąty w kwadracie

Post autor: kinia7 »

kinia7 pisze:Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe położenia i wielkości pięciokąta
ja to rozumiem tak, że pięciokąt można dowolnie zmieniać i przesuwać tak, żeby "pokryć" jak największą część kwadratu
a obliczyć trzeba pole tych części kwadratu, których nie da się zakryć
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Pięciokąty w kwadracie

Post autor: piasek101 »

Ale (wg mnie) chodzi o znalezienie najmniejszego i (chociaż niejednoczesne) największego możliwego (spełniającego warunki zadania).
Oczywiście, że możemy ustawiać szukane pięciokąty jak chcemy (warunki zadania) - ale mamy podać te dwa skrajne - możliwie z uzasadnieniem.
Awatar użytkownika
kinia7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 704
Rejestracja: 28 lis 2012, o 11:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 94 razy

Pięciokąty w kwadracie

Post autor: kinia7 »

piasek101 pisze:Ale (wg mnie) chodzi o znalezienie najmniejszego i (chociaż niejednoczesne) największego możliwego (spełniającego warunki zadania).
to akurat nie jest trudne
najmniejszy pięciokąt ma przekątną równą bokowi kwadratu
największy pięciokąt ma bok \(\displaystyle{ =10\sqrt{2\left(4-\sqrt{2(5+\sqrt5)}\right)}}\)
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Pięciokąty w kwadracie

Post autor: kerajs »

Może pomocne będą obrazki

1) \(\displaystyle{ a \approx 6,2574}\)
2.png
2.png (5 KiB) Przejrzano 444 razy
2) \(\displaystyle{ a \approx 6,18}\)
3.png
3.png (5.03 KiB) Przejrzano 444 razy


5.png
5.png (12.96 KiB) Przejrzano 444 razy
6.png
6.png (11.98 KiB) Przejrzano 444 razy
7.png
7.png (21.31 KiB) Przejrzano 444 razy
Szukane pole będzie trójkątami krzywoliniowymi w czterech rogach kwadratu (wygląda na to że łuki będą tam wypukłe).

Niestety nie wiem jak określić łuki domykające trójkąty i w konsekwencji policzyć szukane pola. Może wystarczy Ci wartość przybliżona?
Awatar użytkownika
kinia7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 704
Rejestracja: 28 lis 2012, o 11:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 94 razy

Pięciokąty w kwadracie

Post autor: kinia7 »

kerajs pisze:Szukane pole będzie trójkątami krzywoliniowymi w czterech rogach kwadratu (wygląda na to że łuki będą tam wypukłe).

Niestety nie wiem jak określić łuki domykające trójkąty i w konsekwencji policzyć szukane pola. Może wystarczy Ci wartość przybliżona?
nie wiem czy wystarczy wartość przybliżona, bo myślę że główny problem polega właśnie na zdefiniowaniu tych łuków
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Pięciokąty w kwadracie

Post autor: kerajs »

Powiększę lewy dolny róg zostawiając tylko wierzchołki pentagonów (niebieskie kropki):
1.png
1.png (3.85 KiB) Przejrzano 444 razy

Pytałem o rozwiązanie przybliżone bo wierzchołek widoczny na rysunku leży bardzo blisko boku trójkąta (czerwona przerywana linia)



Bok pięciokąta określa wzór:
\(\displaystyle{ a= \frac{10}{\cos (72^o+\beta)+\cos \beta+\cos (72^o+\beta )}}\) dla \(\displaystyle{ \beta \in \left\langle 0^o;9^o\right\rangle}\)
gdzie beta to kąt między bokiem pentagonu a bokiem kwadratu zawierającym koniec tego boku pentagonu.

Przyjmując że kwadrat jest umieszczony w układzie współrzędnych jak na rysunku (czyli wierzchołek jest
w (0,0) to krzywa wyznaczona przez wierzchołki pentagonu łącząca dolny niebieski wierzchołek ze środkowym ma równanie parametryczne:
\(\displaystyle{ \begin{cases} x= \frac{10 \cos (72^o+\beta)}{\cos (72^o+\beta)+\cos \beta+\cos (72^o+\beta )} \\ y= \frac{10 \sin \beta}{\cos (72^o+\beta)+\cos \beta+\cos (72^o+\beta )} \end{cases}}\) dla \(\displaystyle{ \beta \in \left\langle 0^o;9^o\right\rangle}\)

Pomoże Ci to w policzeniu pola?
Awatar użytkownika
kinia7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 704
Rejestracja: 28 lis 2012, o 11:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 94 razy

Pięciokąty w kwadracie

Post autor: kinia7 »

`
Na innym forum bb314 (piasek101, pamiętasz ją?) podała wynik:

[link wygasł]

\(\displaystyle{ P_{AEF}=\frac{25}{4}\left(3-\sqrt5\right)\left(4-\sqrt{2\left(5+\sqrt5\right)}\right)}\)
ODPOWIEDZ