Rozkłąd sił (równoległobok)

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Zdzich84
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 11 lip 2015, o 12:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

Rozkłąd sił (równoległobok)

Post autor: Zdzich84 »

Witam

Proszę o wskazówki do zadania:

Siłę P rozłożyć na 2 składowe (P1 i P2) tak, aby tworzyły kąt alpha 60 stopni, a wartość bezwzględna sumy sił tych składowych osiągała największą wartość.

Dziękuję
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Rozkłąd sił (równoległobok)

Post autor: SlotaWoj »

Temat zadania jest źle zredagowany!

Powinno być:
  • Siłę \(\displaystyle{ P}\) rozłożyć na składowe \(\displaystyle{ P_1}\) i \(\displaystyle{ P_2}\) tak, aby tworzyły kąt \(\displaystyle{ \alpha=60^\circ}\), a suma ich wartości bezwzględnych miała największą wartość.
Ukryta treść:    
W trójkącie sił \(\displaystyle{ \Delta PP_1P_2}\) kąt przeciwległy \(\displaystyle{ P}\) będzie miał miarę \(\displaystyle{ 120^\circ}\), a pozostałe kąty będą dopełniały się do \(\displaystyle{ 60^\circ}\).

Trzeba znaleźć maksimum funkcji:
  • \(\displaystyle{ f(\alpha)=\frac{x}{\cos\alpha}+\frac{P-x}{\cos(60^\circ-\alpha)}}\)
wykorzystując (aby wyeliminować \(\displaystyle{ x}\)) zależność:
  • \(\displaystyle{ x\cdot\tg\alpha=(P-x)\cdot\tg(60^\circ-\alpha)}\)
Zdzich84
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 11 lip 2015, o 12:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

Rozkłąd sił (równoległobok)

Post autor: Zdzich84 »

Dziękuje.

Mam pytanie:

Czym jest x?

Pozdrawiam
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Rozkłąd sił (równoległobok)

Post autor: SlotaWoj »

W trójkącie sił odległością od początku wektora \(\displaystyle{ \overrightarrow{P}}\) rzutu prostokątnego końca wektora \(\displaystyle{ \overrightarrow{P_1}}\) na kierunek wektora \(\displaystyle{ \overrightarrow{P}}\).

Edit:

Przecież \(\displaystyle{ \overrightarrow{P_1}}\), \(\displaystyle{ \overrightarrow{P_2}}\) i \(\displaystyle{ \overrightarrow{P}}\) to są wektory, a nie punkty. Powyżej poprawiłem.
Ostatnio zmieniony 5 maja 2016, o 19:05 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
Zdzich84
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 11 lip 2015, o 12:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

Rozkłąd sił (równoległobok)

Post autor: Zdzich84 »

OK - a czy mi się wydaje czy jest w Pana wzorze kolizja oznaczeń? kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) jest kątem P2P1P, i nie ma miary 60 stopni (kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) z treści ma taką miarę i jest nim kąt ostry równoległoboku sił) ?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Rozkłąd sił (równoległobok)

Post autor: SlotaWoj »

Powyżej poprawiłem.
Jeżeli wektory \(\displaystyle{ \overrightarrow{P_1}}\) i \(\displaystyle{ \overrightarrow{P_2}}\) tworzą kąt \(\displaystyle{ \alpha=60^\circ}\), to w trójkącie sił będzie między nimi kąt \(\displaystyle{ 120^\circ}\), a pozostałe kąty będą się dopełniały do \(\displaystyle{ 60^\circ}\).
Zdzich84
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 11 lip 2015, o 12:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

Rozkłąd sił (równoległobok)

Post autor: Zdzich84 »

Dziękuję. Mnie chodzi o równania z Pana pierwszego postu. Jeżeli \(\displaystyle{ \alpha}\) = 60 stopni to otrzymujemy:

f(\(\displaystyle{ \alpha}\)) = P (po podstawieniu obliczonego x z równania drugiego)

Mam pytanie , którym kątem jest kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) w Pana pierwszym równaniu.
Podejrzewam kolizcję oznaczeń - kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) ma 60 stopni.

Pozdrawiam
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Rozkłąd sił (równoległobok)

Post autor: SlotaWoj »

Rzeczywiście, ta kolizja oznaczeń to mój błąd. Przepraszam.

Niech \(\displaystyle{ \beta=\angle(\overrightarrow{P_1},\overrightarrow{P})}\) w trójkącie sił \(\displaystyle{ \Delta \overrightarrow{P}\overrightarrow{P_1}\overrightarrow{P_2}}\).

Trzeba znaleźć maksimum funkcji:
  • \(\displaystyle{ f(\beta)=\frac{x}{\cos\beta}+\frac{P-x}{\cos(60^\circ-\beta)}}\)

wykorzystując (aby wyeliminować x) zależność:
  • \(\displaystyle{ x\cdot\tg\beta=(P-x)\cdot\tg(60^\circ-\beta)}\)
Objaśnienie:
  • \(\displaystyle{ \left|\overrightarrow{P_1}\right|=\frac{x}{\cos\beta}}\)
    \(\displaystyle{ \left|\overrightarrow{P_2}\right|=\frac{P-x}{\cos(60^\circ-\beta)}}\)
Zdzich84
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 11 lip 2015, o 12:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

Rozkłąd sił (równoległobok)

Post autor: Zdzich84 »

Dzięki - tak myslałem. Wykombinowałem, że mozna to w podobny sposób ugryźć z twierdzenia sinusów - wynik jest ten sam, a obliczenia trochę prostsze.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ