Twierdzenie Ptolemeusza w trójkącie ostrokatnym

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
qbeczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 lut 2016, o 15:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Włocławek

Twierdzenie Ptolemeusza w trójkącie ostrokatnym

Post autor: qbeczek »

Witam, dostałem zadanie do rozwiązania z twierdzenia ptolemeusza
Wykaż, że w trójkącie ostrokątnym suma odległości środka okręgu opisanego od boków równa jest sumie promieni okręgów wpisanego i opisanego.
Byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Twierdzenie Ptolemeusza w trójkącie ostrokatnym

Post autor: Kartezjusz »

Zauważ,ze do podstawy trójkąta \(\displaystyle{ ABC}\) możemy doczepić trójkąt o wierzchołku A' z kątem \(\displaystyle{ 180 - \alpha}\) tak, by czworokąt \(\displaystyle{ ABDA'}\)miał dwa kąty (\(\displaystyle{ A'}\) współliniowy z A i O -środkiem okręgu opisanego. Czworokąt będzie tak otrzymany będzie opisany na tym samym okręgu co badany trójkąt. Może to pomoże.
qbeczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 lut 2016, o 15:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Włocławek

Twierdzenie Ptolemeusza w trójkącie ostrokatnym

Post autor: qbeczek »

Tych czworokątów juz sporo szukałem, nie wiem za bardzo skąd wziąć odległości środka od boków. Wierzchołek D to literówka czy czegoś nie zrozumiałem i powinien wywnioskować gdzie jest?-- 14 lut 2016, o 18:00 --Stoję w miejscu, wywnioskowalem jedynie, że te odległości to są wysokości trójkątów rownoramiennych, coś próbowałem z trojkatow podobnych ale nic mi nie pasuje.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Twierdzenie Ptolemeusza w trójkącie ostrokatnym

Post autor: bakala12 »

To jest twierdzenie Carnota. Przy odpowiedniej interpretacji tych odległości działa również dla trójkątów rozwartokątnych. Po szybkim zgooglowaniu, znalazłem dowód tutaj:
ODPOWIEDZ