Trójkąt równoboczny

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Dario1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1371
Rejestracja: 23 lut 2012, o 14:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 14 razy

Trójkąt równoboczny

Post autor: Dario1 »

Na boku BC trójkąta równobocznego ABC obrano taki punkt D, że |CD|:|DB|=2:1. Oblicz tangens kąta CAD i znajdź stosunek promieni okręgów opisanych na trójkątach ACD i ABD.

Pierwszą część zadania zrobiłem, mianowicie policzyłem tangens tego kąta, ale nie wiem jak znaleźć stosunek promieni okręgów.
mint18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: 16 lip 2015, o 11:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lub
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 21 razy

Trójkąt równoboczny

Post autor: mint18 »

\(\displaystyle{ \frac{AD}{\sin ACD} = 2R_{ADC}}\)

\(\displaystyle{ \frac{AD}{\sin ABD} = 2R_{ABD}}\)

Wydaje mi się, że z tego miejsca łatwo. Gorzej by się liczyło stosunek promieni wpisanych w te trójkąty.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Trójkąt równoboczny

Post autor: bakala12 »

Nawet bez sinusów się obejdzie. Wystarczy użyć znanego wzoru \(\displaystyle{ R=\frac{abc}{4P}}\) a stosunek pól który zostanie zastąpi się stosunkiem podstaw (stosunek pól trójkątów o jednakowej wysokości jest równy stosunkowi długości ich podstaw).
Dario1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1371
Rejestracja: 23 lut 2012, o 14:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 14 razy

Trójkąt równoboczny

Post autor: Dario1 »

No zgadza się z twierdzenia sinusów bardzo łatwo. Szkoda, że tego nie zauważyłem od razu. A co do tego wzoru na \(\displaystyle{ R}\) z polem, to jako pole jednego z trójkątów będzie \(\displaystyle{ 1/2*|DC|*h}\), a drugiego \(\displaystyle{ 1/2*|BD|*h}\) i nam się skrócą boki \(\displaystyle{ |DC|}\) i \(\displaystyle{ |BD|}\) z licznikiem przez co dostaniemy iloraz \(\displaystyle{ |AB|}\) i \(\displaystyle{ |AC|}\) który jest równy jeden. Zgadza się?
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Trójkąt równoboczny

Post autor: bakala12 »

Tak, zgadza się.
ODPOWIEDZ