symetria kwadratu

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
polas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 8 lip 2013, o 16:29
Płeć: Kobieta

symetria kwadratu

Post autor: polas »

Niech n będzie dowolną liczbą naturalną. Opisz jak usunąć z kwadratu n punktów aby otrzymana figura nadal miała środek symetrii gdy n jest:
a) liczbą parzystą
b) liczbą nieparzystą

Nie wiem od czego zacząć, czy moglibyście mi pomóc- jakieś wskazówki.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

symetria kwadratu

Post autor: SlotaWoj »

  1. Czy można usunąć z kwadratu jeden punkt tak, aby po usunięciu kwadrat nadal miał środek symetrii? Jeśli tak, to który punkt trzeba usunąć?
  2. Po usunięciu których dwóch punktów kwadrat nadal miał środek symetrii?
polas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 8 lip 2013, o 16:29
Płeć: Kobieta

symetria kwadratu

Post autor: polas »

1. Środek symetrii to punkt przecięcia przekątnych. Jak usunę jeden z wierzchołków mam trójkąt, równoramienny i ... ściana. Chyba, że zrobić jego czyli trójkąta symetrię względem środka, ale wtedy znowu mam kwadrat i parzysta liczbę jakaś głupota mi wychodzi -- 11 cze 2015, o 10:36 --W przykładzie b należy usunąć dwa naprzeciw siebie leżące wierzchołki ?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

symetria kwadratu

Post autor: SlotaWoj »

Nie odpowiedziałaś na pytania, ale już widzę dlaczego nie możesz zrobić tego zadania.
Kwadrat nie składa się z wierzchołków. Kwadrat składa się boków, które są odcinkami.
I jak usuniesz z odcinka jakiś punk „nie końcowy”, to nadal masz odcinek „z dziurą po usuniętym punkcie”.
polas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 8 lip 2013, o 16:29
Płeć: Kobieta

symetria kwadratu

Post autor: polas »

Zgadza się nie składa się z wierzchołków. Jak usunę np. ze środka boku i mam tam tę "dziurę"to jak mogę potem uwzględnić tę "dziurę" przy "wymyśleniu" figury ze środkiem symetrii, przecież muszę ją jakoś domknąć.-- 11 cze 2015, o 11:04 --Czy to będzie trójkąt równoboczny ?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

symetria kwadratu

Post autor: SlotaWoj »

Jeszcze raz raz przeczytaj i staraj się odpowiedzieć na wcześniej postawione pytania.
Zwróć uwagę na to, że pierwsze pytanie dotyczy jednego punktu, a drugie dwóch.
Aha! Jeszcze jedno. W zadaniu chodzi o kwadrat wypełniony, tzn. część płaszczyzny ograniczoną kwadratem (łącznie z brzegiem) i trzeba usunąć z niego n punktów.
polas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 8 lip 2013, o 16:29
Płeć: Kobieta

symetria kwadratu

Post autor: polas »

Wiem, że jest wypełniony i jest to kwadrat z dziurą z boku (coś na kształt puzzla) i nie widzę środka symetrii tej figury niestety bo jej nie może mieć.

Dziękuję serdecznie za zaangażowanie, ale nijak nie mogę sobie tego wyobraźić, Twoje tłumaczenia w niczym niestety mi nie pomagają, szkoda.

-- 11 cze 2015, o 11:23 --

a) np. kwadrat z dwoma dziurami w środku
b) kwadrat z jedną dziurą

Moja wyboraźnia dziś hula daaaleko !-- 11 cze 2015, o 12:20 --Czy ktoś może mi to bardziej logicznie wytłumaczyć ?
Elayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 24 paź 2011, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 274 razy

symetria kwadratu

Post autor: Elayne »

Kwadrat ma cztery osie symetrii - symetralne boków i proste zawierające przekątne; oraz jeden środek symetrii - punkt przecięcia przekątnych.
Chodzi o to, że kiedy usuwany punkt/punkty musi mieć lustrzane swoje odbicie. Środek symetrii jest wtedy, gdy obrócimy kwadrat o \(\displaystyle{ 180^\circ}\) wokół środka to nałoży się na siebie.
polas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 8 lip 2013, o 16:29
Płeć: Kobieta

symetria kwadratu

Post autor: polas »

Czy może być tak: Kwadrat podzielę symetralnymi i (zgodnie tak jak mamy układ współrzędnych) z pierwszej i tzreciej ćwiartki usunie się punkt to będzie dobrze ?
Ja wiem i rozumiem o czym piszesz tylko jak to przedstawić na rysunku ?
Elayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 24 paź 2011, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 274 razy

symetria kwadratu

Post autor: Elayne »

Tak
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

symetria kwadratu

Post autor: SlotaWoj »

To zadanie jest tak proste, że „głowa boli”. Rozwiąż podobne, może to Cię oświeci:
  • Niech n będzie dowolną liczbą naturalną. Opisz jak usunąć z odcinka n punktów, aby otrzymana figura nadal miała środek symetrii, gdy n jest:
    a) liczbą parzystą
    b) liczbą nieparzystą
Gdy:
  1. \(\displaystyle{ n=1}\) , trzeba usunąć ... ,
  2. \(\displaystyle{ n=2}\) , trzeba usunąć ... ,
  3. \(\displaystyle{ n=3}\) , trzeba usunąć ... ,
itd.

a następnie rozwiązanie syntetyczne:
  1. \(\displaystyle{ n}\) jest nieparzyste, trzeba usunąć ... ,
  2. \(\displaystyle{ n}\) jest parzyste, trzeba usunąć ... .
polas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 8 lip 2013, o 16:29
Płeć: Kobieta

symetria kwadratu

Post autor: polas »

A i owszem właśnie to zadanie wydawało mi się za proste, dlatego szukałam jakiegoś kruczka, ale Twój sposób tłumaczenia "dokomplikował" tak bardzo, że coś co wydawało się logiczne (zobacz mój wpis o dwóch dziurach tak to widziałam na początku) sprawił, że szukałam owej dziury w kosmosie.
Dar tłumaczenia jest ogromną sztuką, ale niestety nie każdy dostał ten dar-sory, nie odczytaj tego jako obrazy, ale podejdź z dystansem i pomyśl jak to widzi druga strona, a bynajmniej ma prawo
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

symetria kwadratu

Post autor: SlotaWoj »

Gdy:
  1. \(\displaystyle{ n=1}\) , trzeba usunąć środkowy punkt odcinka,
  2. \(\displaystyle{ n=2}\) , trzeba usunąć parę punktów (dwa punkty) symetrycznych do siebie względem środka odcinka,
  3. \(\displaystyle{ n=3}\) , trzeba usunąć środkowy punkt odcinka oraz parę punktów symetrycznych względem środka odcinka,
itd.

a następnie rozwiązanie syntetyczne:
  1. \(\displaystyle{ n}\) jest nieparzyste, trzeba usunąć środkowy punkt odcinka i \(\displaystyle{ \frac{n-1}{2}}\) par punktów symetrycznych do siebie względem środka odcinka,
  2. \(\displaystyle{ n}\) jest parzyste, trzeba usunąć \(\displaystyle{ \frac{n}{2}}\) par punktów symetrycznych do siebie względem środka odcinka.
Po usunięciu pary punktów symetrycznych obrazem w symetrii środkowej braku punktu po jednej stronie środka odcinka będzie brak punktu po drugiej stronie.

Zastosuj to dla wypełnionego kwadratu.
ODPOWIEDZ