Czy jest poprawnie? Dd z trapezem

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
a456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 14 gru 2014, o 18:48
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 7 razy

Czy jest poprawnie? Dd z trapezem

Post autor: a456 »

Wykazać, że w dowolnym trapezie punkt przecięcia się przekątnych leży na odcinku łączącym środki podstaw.
Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
jarzabek89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1337
Rejestracja: 11 lis 2007, o 21:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 181 razy

Czy jest poprawnie? Dd z trapezem

Post autor: jarzabek89 »

w którym górna podstawa jest krótsza
Twój dowód tutaj traci już sens.
a456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 14 gru 2014, o 18:48
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 7 razy

Czy jest poprawnie? Dd z trapezem

Post autor: a456 »

Nie to po prostu chciałem zaznaczyć, żeby było wiadomo o jaki trapez chodzi i żeby osoba, która to czyta mogła łatwo (już intuicyjnie) sobie narysować ten trapez. Chodzi mi o dalszą część co tam jest oszukane
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Czy jest poprawnie? Dd z trapezem

Post autor: bakala12 »

jarzabek89 pisze:
w którym górna podstawa jest krótsza
Twój dowód tutaj traci już sens.
To jest istotnie nieścisłość. Z jednej strony należało by konkretnie napisać którą podstawę uznajesz za krótszą, bo z tego wynika konfiguracja punktów i cały dalszy wywód. W ogóle należy zaznaczyć, które boki są u Ciebie podstawami. Ale to jeszcze nic. W ogóle dowód się tutaj sypie zupełnie w przypadku gdy podstawy mają równą długość (trapez staje się równoległobokiem), wtedy ramiona są do siebie równoległe i wszystko co jest dalej nadaje się do kosza. Ten przypadek należy sprawdzić osobno, ale nie jest on raczej trudny.
No więc dalsza część, jak już bez utraty ogólności (po rozważeniu przypadku równoległoboku) założymy że któraś z podstaw jest krótsza.
Korzystamy z tw. według którego punkty P,Q,R leżą na jednej prostej.
Dowód tego? Wiem że to bardzo proste, ale wypadałoby moim zdaniem uzasadnić takie spostrzeżenie.

Dalej jest ok, do tego miejsca:
Z tw. Talesa mamy \(\displaystyle{ \frac{PD}{DQ}= \frac{PA}{AR}}\) oraz \(\displaystyle{ \frac{PC}{CQ} = \frac{PB}{RB}}\)
To nie wynika z twierdzenia Talesa, bo twierdzenie Talesa orzeka coś innego. Żeby być precyzyjnym, obie równości wzięły się z podobieństwa trójkątów (wypada napisać jakich).
Dzieląc stronami otrzymujemy \(\displaystyle{ \frac{PD}{PC} =\frac{PA}{PB}}\).
Powyższa równość jest już wnioskiem z twierdzenia Talesa i można go wyciągnąć od razu, bez żadnego dzielenia stronami. Jednym słowem, troszkę przekombinowane, ale nadal, do tego miejsca wszystko jest w miarę poprawnie.
Podstawiając do nierówności (1) dostajemy stosunek: \(\displaystyle{ \frac{PA}{PB} = \frac{DA}{BC}}\), a ten jest prawdziwy.
Tutaj wszystko padło... Uwagi po kolei. Po pierwsze, nie wiem gdzie widzisz nierówność, bo ja w całym rozumowaniu widzę tylko równości. Mamy więc kolejne nieprecyzyjne sformułowanie. Dalej, odnośnie samej \(\displaystyle{ (1)}\) to może warto by napisać, że ta równość jest równoważna tezie. Takie sformułowanie nie padło, natomiast jest jak najbardziej na miejscu i uważam, że powinno się pojawić. Ponadto, doszliśmy wreszcie do kolejnej równoważnej tezie równości: \(\displaystyle{ \frac{PA}{PB} = \frac{DA}{BC}}\). I tutaj, z kapelusza stwierdzamy, że to prawda, bez żadnego uzasadnienia, znowu zresztą jednolinijkowego (wniosek z tw. Talesa lub podobieństwa trójkątów na przykład).
W tym momencie można zakończyć rozumowanie i po uwzględnieniu moich zastrzeżeń i zastosowaniu się do nich "można" to uznać za poprawne rozumowanie.

Ale zdecydowanie nie polecam robić tego w taki sposób, bo zadanie jest dużo łatwiejsze i nie wymaga właściwie niczego oprócz jednego podobieństwa trójkątów, to po co kombinować jak koń pod górę i pisać długi dowód jak można to zrobić, szybciej, krócej, lepiej i ładniej.
Oto szkic:
Ukryta treść:    
a456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 14 gru 2014, o 18:48
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 7 razy

Czy jest poprawnie? Dd z trapezem

Post autor: a456 »

bakala12,

No ładnie udowodnione, niby proste ale nie pomyślałem, żeby robić w taki sposób. W tym moim to "nierówność" napisałem przez przypadek, oczywiście chodziło o "równość". Co do przypadku z równoległobokiem to rzeczywiście błąd i nie pomyślałem o tym.
Dzięki za tak konkretną odpowiedź do mojego pytania
ODPOWIEDZ