Pole prostokąta - dowód

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
xxmikolajx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 9 paź 2013, o 21:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 1 raz

Pole prostokąta - dowód

Post autor: xxmikolajx »

Witam, czy wie ktoś w jaki sposób pierwotnie dowiedziono, że pole prostokąta to \(\displaystyle{ a \cdot b}\)?
(nie oczekuję dowodu opartego na całkach, które same w sobie używają pola prostokąta)
Ostatnio zmieniony 24 maja 2015, o 14:28 przez Zahion, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
ZF+GCH
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 347
Rejestracja: 10 lis 2013, o 12:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 93 razy

Pole prostokąta - dowód

Post autor: ZF+GCH »

Nie wydaje mi się, żeby tego dowodzono. Czego niby miano dowodzić? Nie było żadnych aksjomatów miary, które należałoby spełnić. Podejrzewam, że raczej patrzono tak : gdy ułożę \(\displaystyle{ k}\) rządków po \(\displaystyle{ m}\) kostek, to wychodzi, że jest ich \(\displaystyle{ km}\). Przypomina to prostokąt. Niech więc \(\displaystyle{ ab}\) oznacza pole prostokąta, gdzie \(\displaystyle{ a,b}\) są długościami boków. Domyślano się pewnie, że ma być tak, że gdy \(\displaystyle{ A \subset B}\), to pole \(\displaystyle{ A}\) jest nie większe niż pole \(\displaystyle{ B}\) (monotoniczność). Gdy rozbiję prostokąt na dwa, to suma pól równa polu sumy (addytywność). Ale myślę, że nie było to sformalizowane. Dopiero przy pomocy pola prostokątu (przecież najprostszej narzucającej się planarnej figury) można wykazać wzór na pole trójkąta prostokątnego (z addytywności), trójkąta, pole trapezu, równoległoboku. To pole prostokątu wygenerowało przy pomocy pewnych wymaganych własności pola innych figur. Pole koła to już kwestia przybliżeń, wynikająca z monotoniczności, później jeszcze zaingerowała piękna metoda całkowania Eudoksosa. Mówiąc precyzyjniej, prostokąty jako baza płaszczyzny wygenerowały pewną sensowną miarę o sensownych własnościach (przy czym oczywiście nikt nie myślał wtedy o mierze oraz o tym, czy wszystkie zbiory są mierzalne). Taka jest moja hipoteza. Jeśli się mylę, to przepraszam
AndrzejK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 102 razy

Pole prostokąta - dowód

Post autor: AndrzejK »

Pole prostokąta można łatwo otrzymać korzystając z addytywności funkcji pola powierzchni. Podziel sobie prostokąt na 4 części i pozapisuj zależności między polami, a potem korzystaj z faktu, że jeśli funkcja jest addytywna to jest postaci \(\displaystyle{ f(x)=ax}\), dla pewnej stałej nieujemnej \(\displaystyle{ a}\).
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Pole prostokąta - dowód

Post autor: musialmi »

294083.htm
xxmikolajx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 9 paź 2013, o 21:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 1 raz

Pole prostokąta - dowód

Post autor: xxmikolajx »

widziałem ten temat, ale jakoś odpowiedzi tam zawarte nie były dla mnie wyczerpujące, ale dowiedziałem się już w sumie, że nie ma oficjalnej wersjii jak powstał ten wzór
ODPOWIEDZ