Koło - optymalizacyjne

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
greatdeath
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 3 mar 2015, o 14:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Koło - optymalizacyjne

Post autor: greatdeath »

Cięciwa PQ o długości \(\displaystyle{ 8\sqrt{2}}\) podzieliła koło o promieniu \(\displaystyle{ 4\sqrt{3}}\) na dwa odcinki kołowe. W odcinek kołowy, który nie zawiera środka koła, wpisujemy trójkąty równoramienne ABC tak, że podstawa AB jest równoległa do cięciwy PQ, a wierzchołek C jest środkiem tej cięciwy. Wyznacz długości boków tego z trójkątów, który ma największe pole.

To zadanie maturalne przysporzyło mi i kolegom wiele trudności, a nasza nauczycielka nie potrafi nam tego dobrze wytłumaczyć. Jest ktoś kto mógłby spokojnie krok po kroku wyjaśnić to zadanie?
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1588
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 245 razy

Koło - optymalizacyjne

Post autor: Gouranga »

Ten trójkąt będzie miał największe pole gdy będzie równoboczny.
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Koło - optymalizacyjne

Post autor: szachimat »

A czy mieliście pochodne?
greatdeath
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 3 mar 2015, o 14:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Koło - optymalizacyjne

Post autor: greatdeath »

Tak. Wiem, że należy ułożyć równanie jednej zmiennej i potem poprzez ekstremum wyliczyć wszystko, chodzi mi o samo ułożenie równania jednej zmiennej.
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Koło - optymalizacyjne

Post autor: szachimat »

W takim razie jeszcze zapytam, czy w odpowiedzi wychodzą długości boków z pierwiastkami, czy bez?
greatdeath
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 3 mar 2015, o 14:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Koło - optymalizacyjne

Post autor: greatdeath »

Tu jest właśnie pies pogrzebany. Nie umiem dokopać się nigdzie do odpowiedzi (arkusz pochodził ze styczniowej matury próbnej nowej ery)...
Asapi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 23 wrz 2014, o 14:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łańcut
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 5 razy

Koło - optymalizacyjne

Post autor: Asapi »

Poprowadź promień przez wierzchołek trójkąta, który leży na cięciwie, wylicz odległość tego punktu od środka(Pitagoras) poprowadź promień do jednego z wierzchołków leżących na okręgu i oznaczając jako niewiadome połowę boku i wysokość trójkąta znowu z Pitagorasa wylicz jedną za pomocą drugiej, a później już ze wzoru na pole i pochodnych optymalizacja.
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Koło - optymalizacyjne

Post autor: szachimat »

Gouranga pisze:Ten trójkąt będzie miał największe pole gdy będzie równoboczny.
- nieprawda, bo będzie to trójkąt równoramienny o podstawie dł. \(\displaystyle{ 4 \sqrt{3}}\) i ramionach dł. 4.
Coś masz dzisiaj zły humor
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1588
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 245 razy

Koło - optymalizacyjne

Post autor: Gouranga »

szachimat, ja mam dobry humor (dopóki ktoś mnie nie zdenerwuje) ale to nie ma znaczenia. załozyłem tak z przyzwyczajenia, że największe pole zawsze jest przy najbardziej zbliżonym do foremnego.
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Koło - optymalizacyjne

Post autor: szachimat »

Gouranga pisze:szachimat, ja mam dobry humor (dopóki ktoś mnie nie zdenerwuje) ale to nie ma znaczenia. załozyłem tak z przyzwyczajenia, że największe pole zawsze jest przy najbardziej zbliżonym do foremnego.
I z tym się w 100% zgadzam, bo z reguły takich wyników się spodziewamy, a rachunki tylko to potwierdzają. Zobaczymy, czy greatdeath dotrze do wyniku, jeżeli nie to pomożemy.
Rude_Nistelrooy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 14 lut 2020, o 14:50
Płeć: Mężczyzna
wiek: 18

Re: Koło - optymalizacyjne

Post autor: Rude_Nistelrooy »

Wiem, że trochę czasu minęło oraz, że moje rozwiązanie nie jest zbyt optymalne (o ironio), ale wstawię, może komuś się przyda

\(\displaystyle{ D=\left( 0, \frac{\pi}{2}\right) \cup \left( \frac{\pi}{2}, \pi\right) }\)
\(\displaystyle{ \alpha}\) to kąt między promieniami

\(\displaystyle{ 1- \cos(\alpha)=\frac{128}{96} \Rightarrow \cos(\alpha)= -\frac13}\)

Ponieważ wiemy, że \(\displaystyle{ \alpha \in (0, \pi) \Rightarrow 1\ge \cos \alpha \ge -\frac13 }\) to przyda się później.

Rysujemy promień-\(\displaystyle{ r_1}\) przechodzący przez wierzchołek \(\displaystyle{ C}\) i kolejny-\(\displaystyle{ r_2}\) przechodzący przez wierzchołek \(\displaystyle{ A}\) lub \(\displaystyle{ B}\).

Odcinek \(\displaystyle{ AB}\) przecina \(\displaystyle{ r_1}\) w punkcie \(\displaystyle{ P}\).

Aby obliczyć pole trójkąta potrzebujemy zarówno długości \(\displaystyle{ r_1-OP}\) (nazwę tą długość \(\displaystyle{ y}\)) oraz \(\displaystyle{ PB}\).

Onaczmy kąt między \(\displaystyle{ r_1}\) i \(\displaystyle{ r_2}\) jako \(\displaystyle{ \beta }\).

Pole między końcami promieni \(\displaystyle{ r_1}\) i \(\displaystyle{ r_2}\) to \(\displaystyle{ x^2=2\cdot(4 \sqrt{3})^2 (1-\cos \beta ) }\) .

Dla uproszczenia zamiast \(\displaystyle{ (4 \sqrt{3})^2 }\) będę pisał \(\displaystyle{ 48}\).

Obliczmy wysokość tego trójkąta o bokach \(\displaystyle{ r_1,r_2}\) oraz \(\displaystyle{ x}\) z tw. Pitagorasa \(\displaystyle{ \frac{x^2}{4}+h_1^2=48 \Rightarrow h_1= \sqrt{6(1+\cos( \alpha ))} }\).

Obliczamy \(\displaystyle{ PB}\) (nazwę tę długość \(\displaystyle{ h_2}\)) wykorzystując pole opisywanego przeze mnie trójkąta uzyskanego z wzoru \(\displaystyle{ P=\frac12\cdot a\cdot b\cdot \sin\alpha}\):

\(\displaystyle{ P=\frac12\cdot 48\sin( \beta )=\frac12\cdot 4 \sqrt{3}\cdot h_2 \Rightarrow h_2=4 \sqrt{3}\sin( \alpha ).}\)

Zauważmy że trójkąt prostokątny o bokach: \(\displaystyle{ y,x,h_2}\) jest podobny do trójkąta \(\displaystyle{ \frac{x}{2},4 \sqrt{3},h1}\) na zasadzie (k,k,k).

Stąd wynika zależność która pozwoli nam obliczyć \(\displaystyle{ y}\): \(\displaystyle{ \frac{h_1}{x}=\frac{h_2}{y}}\) stąd \(\displaystyle{ y=\frac{x\cdot h_2}{h_1}.}\)

Po elementarnych przekształceniach ;) \(\displaystyle{ y=4 \sqrt{3}(1-\cos( \beta )).}\)

Do całości układanki potrzebujemy długości \(\displaystyle{ OC}\) - wystarczy obliczyć pole między podanymi w zadaniu promieniami z wzoru \(\displaystyle{ P=\frac12\cdot a\cdot b\cdot \sin\alpha}\), podstawa tego trójkąta jest podana w zadaniu więc łatwo wyliczymy wysokość \(\displaystyle{ 8\sqrt{2}\cdot OC=48\sin( \alpha ) \Rightarrow OL=4 .}\)

Wartość sinusa-(\(\displaystyle{ \frac{2 \sqrt{2}}{3}}\)) uzyskujemy z wart cosinusa, np. wyobrażając sobie trójkąt prostokątny o bokach: \(\displaystyle{ 1,2 \sqrt{2},3}\).

Czas na optymalizację pola trójkąta \(\displaystyle{ ABC}\): \(\displaystyle{ P=\frac12\cdot h_2\cdot 2(4 \sqrt{3}-OC-y) \Rightarrow P( \beta )=24\sin( \beta )^2-16 \sqrt{3}\sin( \beta ) }\).

Wyprowadzamy pochodną (\(\displaystyle{ \sin(2x)'=2\cos(2x)}\)): \(\displaystyle{ P'( \beta )=8(12\cos( \beta )^2-2 \sqrt{3}\cos( \beta )-6 )}\).

Ma ona miejsca zerowe (max lub min funkcji) dla \(\displaystyle{ \cos( \beta )= \frac{\sqrt{3}}{2} \vee \cos( \beta )=- \frac{\sqrt{3}}{3} }\).

Drugie rozwiązanie wykluczamy ze względu na dopuszczalne wartości cosinusa (tu właśnie się to przydaje).

Z pierwszego rozwiązania jedynym kątem w 1. lub 2. ćwiartce jest \(\displaystyle{ \beta = \frac{\pi }{6} \Rightarrow 2 \beta = \frac{\pi}{3}}\).

\(\displaystyle{ 2 \beta }\) to kąt pomiędzy promieniami których końcem są punkty \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\) dla trójkąta o największym polu.

To oznacza że trójkąt \(\displaystyle{ OAB}\) jest równoramienny, wyprowadzenie, że \(\displaystyle{ CB=CA=4}\) to już child's play. :mrgreen:



Chwila refleksji nad pierwszym zadaniem jakie tu publikuje: Przepraszam za nieanalityczny zapis, oraz pomijanie katorżniczych wyprowadzeń, ale bardzo długo zajmuje napisanie czegoś takiego, spróbujcie sami. Mogą wkraść się jakieś błędy, jak ktoś mi wypomni to je poprawię. Hmm, myślę, że jeśli ktokolwiek to w ogóle przeczyta to już będzie sukces. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 14 lut 2020, o 18:33 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd. Interpunkcja!
Awatar użytkownika
JHN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 668
Rejestracja: 8 lip 2007, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 206 razy

Re: Koło - optymalizacyjne

Post autor: JHN »

To i inne (przyjazne dla abiturienta) rozwiązanie:
Niech \(\displaystyle{ S}\) środek okręgu, \(\displaystyle{ M}\) środek \(\displaystyle{ \overline{AB}}\). Wtedy

\(\displaystyle{ 1^\circ\ SC=4}\) z \(\displaystyle{ \Delta SCP}\) i tw. Pitagorasa

\(\displaystyle{ 2^\circ\ }\) Jeśli \(\displaystyle{ CM=x\wedge x\in (0;\ 4\sqrt3-4)}\), to \(\displaystyle{ BM=\sqrt{(4\sqrt3)^2-(x+4)^2}}\) z \(\displaystyle{ \Delta SMB }\) i tw. Pitagorasa

\(\displaystyle{ 3^\circ\ P_{\Delta ABC}=\frac{1}{2}\cdot 2BM\cdot CM=\sqrt{-x^4-8x^3+32x^2}}\)

\(\displaystyle{ 4^\circ}\) Rozpatrzmy \(\displaystyle{ y=f(x)=-x^4-8x^3+32x^2\wedge D=(0;\ 4\sqrt3-4)}\)

\(\displaystyle{ 5^\circ\ y'=f'(x)=-4x^3-24x^2+64x=-4x(x+8)(x-2)\wedge D'=D}\)

\(\displaystyle{ 6^\circ\ \text{WKIE:}\ \ y'=0\iff x=2}\)

\(\displaystyle{ 7^\circ\ \text{WDIE:}}\) w lewym sąsiedztwie \(\displaystyle{ 2}\) pochodna jest dodatnia, w prawym - ujemna, zatem dla \(\displaystyle{ x=2}\) funkcja osiąga wartość maksymalną \(\displaystyle{ y=48}\)

Stąd odpowiedź:
Największe pole, równe \(\displaystyle{ \sqrt{48}=4\sqrt{3}}\), ma trójkąt o bokach: \(\displaystyle{ AB=2\cdot MB=4\sqrt{3}}\) (z \(\displaystyle{ 2^\circ}\)) i \(\displaystyle{ CB=CA=4}\) (z \(\displaystyle{ \Delta CMB}\) i tw. Pitagorasa)

Pozdrawiam

PS. Na rysunku można znaleźć trójkąt równoboczny
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1665
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 445 razy

Re: Koło - optymalizacyjne

Post autor: bosa_Nike »

Jeszcze odrobinę inaczej, przy oznaczeniach jak u JHN.
Ponieważ \(\displaystyle{ (x+2+2)^2\ge 3(2x+2x+2\cdot 2)}\), więc
$$P_{\Delta ABC}=x\sqrt{(4\sqrt3)^2-(x+4)^2}\le x\sqrt{48-12(x+1)}=\sqrt{6}\cdot\sqrt{x^2(6-2x)}\le\sqrt{6}\cdot\sqrt{\left(\frac{x+x+6-2x}{3}\right)^3}=4\sqrt{3}$$ osiągane, gdy jednocześnie \(\displaystyle{ x=6-2x}\) oraz \(\displaystyle{ x=2}\), co szczęśliwie 8-) zachodzi.
ODPOWIEDZ