Stosunek pól trójkątów w trapezie

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
edzia96
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 10 wrz 2013, o 17:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 44 razy

Stosunek pól trójkątów w trapezie

Post autor: edzia96 »

Przekątna trapezu równoramiennego abcd tworzy z dłuższą podstawą kąt \(\displaystyle{ \alpha}\), a z ramieniem AD - kąt \(\displaystyle{ \beta}\). Wyznacz stosunek pola trójkąta ACD do pola trójkąta ABC.

Zaczęłam od opuszczenia wysokości z wierzchołka C na bok AB.
I wyznaczyłam jej długość za pomocą funkcji trygonometrycznych.
\(\displaystyle{ |CE|= \frac{2}{\tg\alpha \cdot \left( a+b\right) }}\)
niestety. po podstawieniu do wzoru na pole powierzchni trójkąta wychodzi mi \(\displaystyle{ \frac{a}{b}}\).
a w odpowiedziach jest \(\displaystyle{ \frac{\tg\left( \alpha+\beta\right) -\tg\alpha}{\tg\left( \alpha+\beta\right) +\tg\alpha}}\)
Ostatnio zmieniony 1 mar 2015, o 14:32 przez Zahion, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Stosunek pól trójkątów w trapezie

Post autor: Zahion »

Czym jest \(\displaystyle{ a,b}\) ? W poleceniu masz podane tylko kąty \(\displaystyle{ \alpha, \beta}\), są to Twoje jedyne dane, za pomocą których musisz obliczyć ten stosunek.
edzia96
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 10 wrz 2013, o 17:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 44 razy

Stosunek pól trójkątów w trapezie

Post autor: edzia96 »

\(\displaystyle{ a}\)-krótsza podstawa
\(\displaystyle{ b}\)-dłuższa podstawa
wprowadziłam je zamiast \(\displaystyle{ |AB|}\), \(\displaystyle{ |CD|}\) dla ułatwienia sobie obliczeń, ale jak widać, nie był to najlepszy pomysł ;/
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Stosunek pól trójkątów w trapezie

Post autor: Zahion »

Pamiętaj, że jedyne dane, które znasz to miary kątów, nie znasz długości podstaw.
Ja natomiast rozwiązałbym inaczej to zadanie.
Zauważ, że wzór na pole trójkąta to \(\displaystyle{ \frac{1}{2}ab \cdot \sin \alpha}\), \(\displaystyle{ \alpha}\) to kąt pomiędzy ramionami boków o długościach \(\displaystyle{ a, b}\). Stąd można łatwo zapisać, że pole trójkąta \(\displaystyle{ ACD}\) to \(\displaystyle{ \frac{1}{2} |AD| \cdot |AC| \cdot \sin \beta}\). Zauważmy teraz, że \(\displaystyle{ |AD|=|BC|}\). Przyda nam się kąt przy wierzchołku \(\displaystyle{ C}\). Wynosi on \(\displaystyle{ 180 - \left( \left( \alpha + \beta \right) + \alpha\right) = 180 - 2 \left( \alpha + \beta \right)}\). Stąd wzór na pole trójkąta \(\displaystyle{ ABC}\) to \(\displaystyle{ \frac{1}{2} |AC| \cdot |BC| \cdot \sin\left( 180 -2 \alpha - \beta\right) =\frac{1}{2} |AC| \cdot |BC| \cdot \sin \left( 2 \alpha +\beta\right)}\). Biorąc iloraz tych pól otrzymamy iloraz sinusów, co da nam odpowiedz.
edzia96
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 10 wrz 2013, o 17:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 44 razy

Stosunek pól trójkątów w trapezie

Post autor: edzia96 »

Wszystko już ogarnęłam. Tylko jak z ilorazu sinusów, przejść na tangensy?
Bo próbowałam rozbić mianownik ze wzoru na sinus sum, potem użyłam na sin2x i cos2x, ale to wszystko mi się bardzo rozwinęło i nie wiem jak dobrnąć do końca
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Stosunek pól trójkątów w trapezie

Post autor: Zahion »

W zadaniu masz obliczyć stosunek pól trójkątów za pomocą danych, czyli \(\displaystyle{ \alpha , \beta}\).
Czy obliczyliśmy ?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Stosunek pól trójkątów w trapezie

Post autor: SlotaWoj »

Wynik:
  • \(\displaystyle{ \frac{S_{ACD}}{S_{ABC}}=\frac{\sin\beta}{\sin(2\alpha+\beta)}}\)
jest poprawny i jest wystarczająco zwięzły, że może być uznany za wynik końcowy.
  • \(\displaystyle{ \frac{\sin\beta}{\sin(2\alpha+\beta)}=\frac{\tg(\alpha+\beta)-\tg\alpha}{\tg(\alpha+\beta)+\tg\alpha}}\)
jest tożsamością, ale wykazanie tego chyba nie będzie łatwe, nie mówiąc już o odkryciu, ze taka tożsamość istnieje.
Ostatnio zmieniony 1 mar 2015, o 19:32 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
edzia96
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 10 wrz 2013, o 17:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 44 razy

Stosunek pól trójkątów w trapezie

Post autor: edzia96 »

To ma pytanie, czy zostawiając to w taki sposób, będę miała zaliczone zadanie na maturze?
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Stosunek pól trójkątów w trapezie

Post autor: Zahion »

Tak.
ODPOWIEDZ