Matematyczne uzasadnienie?

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Anxious
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 191
Rejestracja: 27 paź 2012, o 14:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 42 razy

Matematyczne uzasadnienie?

Post autor: Anxious »

Witam, potrzebuje pomocy z uzasadnieniem metody, którą opracowałem tak "na logikę" i skutecznie stosowałem przy rozwiązywaniu zadań, aczkolwiek ostatnio tracąc punkty na teście za brak uzasadnienia.

Przykładowe zadanie: mam podane długości podstaw i wysokość trapezu równoramiennego, potrzebuje znaleźć wysokość trójkąta powstałego przez przedłużenie ramion.
AU
AU
11uw852.jpg (15.25 KiB) Przejrzano 989 razy

To w jaki sposób to robiłem to było odejmowanie krótszej podstawy od dłuższej. Moją metodę można zapisać takim wzorem:

\(\displaystyle{ \frac{18}{18-12} \cdot 6}\) (czyli dłuższa podstawa, dzielona przez różnicę podstaw razy wysokość)

Czy ktoś mógłby mi pomóc z udowodnieniem słuszności tej metody lub po prostu zaoferować prosty sposób na liczenie tej wysokości? To raczej nic trudnego, ale z góry bardzo dziękuje
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

Matematyczne uzasadnienie?

Post autor: lukasz1804 »

Jeśli \(\displaystyle{ x}\) oznacza wysokość "mniejszego" trójkąta, to z twierdzenia Talesa otrzymamy \(\displaystyle{ \frac{x}{12}=\frac{x+6}{18}}\). Stąd dostajemy \(\displaystyle{ 18x=12(x+6)\iff 6x=12\cdot 6\iff x=12}\). Zatem wysokość "dużego" trójkąta wynosi \(\displaystyle{ x+6=12+6=18}\).
Anxious
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 191
Rejestracja: 27 paź 2012, o 14:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 42 razy

Matematyczne uzasadnienie?

Post autor: Anxious »

Myślałem, że z Talesem będzie to wyglądać bardziej skomplikowanie, aczkolwiek rzeczywiście ładnie się liczy. Dziękuję
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Matematyczne uzasadnienie?

Post autor: a4karo »

Jeżeli stosujesz metodę, to raczej Ty powinieneś uzasadnić jej słuszność, a nie pytac innych .

Twierdzenie Talesa jest tu własciwym narzędziem i Twoje rozumowanie jest wnioskiem z niego, ale faktycznie nie wybrałeś najprostszej proporcji.
AndrzejK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 102 razy

Matematyczne uzasadnienie?

Post autor: AndrzejK »

Twoja metoda oczywiście też jest poprawna i wynika bezpośrednio z podobieństwa trójkątów.
Jeśli oznaczymy dłuższą podstawę przez \(\displaystyle{ 2a}\), a krótszą przez \(\displaystyle{ 2b}\), to:
AU
AU
dTAaLZx.png (4.62 KiB) Przejrzano 989 razy
\(\displaystyle{ \frac{H}{h}=\frac{a}{a-b}=\frac{2a}{2a-2b}}\).
Zatem \(\displaystyle{ H=\frac{2a}{2a-2b} \cdot h}\). W twoim przypadku \(\displaystyle{ 2a=18}\), \(\displaystyle{ 2b=12}\), \(\displaystyle{ h=6}\).
lukasz1804 pisze:z twierdzenia Talesa otrzymamy \(\displaystyle{ \frac{x}{12}=\frac{x+6}{18}}\)
To moim zdaniem błędne stwierdzenie - ta zależność wynika z podobieństwa trójkątów, a nie twierdzenia Talesa.
madmathman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 19 lut 2015, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: katowice
Podziękował: 30 razy

Matematyczne uzasadnienie?

Post autor: madmathman »

Tales to a priori podobieństwo i na odwrót.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Matematyczne uzasadnienie?

Post autor: bakala12 »

madmathman, zgadza się, jednakże nazywając twierdzenia z których korzystamy powinno używać się prawidłowej terminologii matematycznej. Dlatego też ja w 100% zgadzam się z tym co napisał AndrzejK.
ODPOWIEDZ