Pytanie o zależność między przekątnymi a polem czworokąta.

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
czesio246
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 15 lut 2015, o 20:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 42
Podziękował: 8 razy

Pytanie o zależność między przekątnymi a polem czworokąta.

Post autor: czesio246 »

Czy prawdą jest, że przekątne dzielą czworokąt wypukły na takie dwie pary trójkątów, których iloczyny pól są równe?
Jeśli tak, to dlaczego?
szw1710

Pytanie o zależność między przekątnymi a polem czworokąta.

Post autor: szw1710 »

Skorzystaj ze wzoru na pole trójkąta: \(\displaystyle{ P=\frac{1}{2}ab\sin\alpha}\) (iloczyn długości boków przez sinus kąta między nimi) i z tego, że w czworokącie wypukłym suma kątów wewnętrznych to \(\displaystyle{ 360^{\circ}}\).
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Pytanie o zależność między przekątnymi a polem czworokąta.

Post autor: szachimat »

Jeżeli zrobisz rysunek czworokąta tak, aby podstawa była na dole i podzielisz go przekątnymi, to otrzymasz dwa trójkąty (na dole i na górze) o takich samych kątach wierzchołkowych \(\displaystyle{ \alpha}\), oraz dwa trójkąty (po lewej i po prawej stronie) o takich samych kątach \(\displaystyle{ 180- \alpha}\).
Skorzystaj z tego, że \(\displaystyle{ sin(180- \alpha )=sin \alpha}\), oraz ze wzoru na pole trójkąta podanego przez szw1710 i porównaj iloczyn pól trójkąta górnego i dolnego z iloczynem prawego i lewego. Co otrzymasz?
szw1710

Pytanie o zależność między przekątnymi a polem czworokąta.

Post autor: szw1710 »

Rozważasz tutaj czworokąt wpisany w koło - to nie jest ogólny czworokąt wypukły.

Poprzednio ja też coś pomyliłem: suma miar kątów wewnętrznych w każdym czworokącie (nie tylko wypukłym) to \(\displaystyle{ 360^{\circ}}\). Wystarczy sobie jakkolwiek podzielić na dwa trójkąty.
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Pytanie o zależność między przekątnymi a polem czworokąta.

Post autor: szachimat »

szw1710 pisze:Rozważasz tutaj czworokąt wpisany w koło - to nie jest ogólny czworokąt wypukły.
Ale mam namyśli kąty przy punkcie przecięcia przekątnych a nie kąty miedzy między bokami czworokąta (napisałem "otrzymasz dwa trójkąty (na dole i na górze) o takich samych kątach wierzchołkowych")
szw1710

Pytanie o zależność między przekątnymi a polem czworokąta.

Post autor: szw1710 »

Tak - nie doczytałem - Twoja wskazówka jest poprawna.

Pytanie do autora wątku: czesio246, gdzie wykorzystano wypukłość czworokąta?
ODPOWIEDZ