wkw dla trapezów?

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
madmathman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 19 lut 2015, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: katowice
Podziękował: 30 razy

wkw dla trapezów?

Post autor: madmathman »

Wykazać, że ze wszystkich czworokątów, tylko trapez ma daną własność.

Czworokąt \(\displaystyle{ ABCD}\) jest trapezem wtedy i tylko wtedy, gdy po podzieleniu go przekątnymi na cztery trójkąty dostajemy \(\displaystyle{ P_L=P_p}\), gdzie \(\displaystyle{ P_L}\) - pole lewego trójkąta natomiast \(\displaystyle{ P_P}\) - pole prawego trójkąta. (żeby rozwiać wątpliwości napiszę, że oprócz są jeszcze dolny i górny, które w trapezach są zawsze podobne)
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

wkw dla trapezów?

Post autor: bakala12 »

Sformułujmy to znane zadanie jaśniej, mianowicie:
Czworokąt \(\displaystyle{ ABCD}\) jest trapezem (\(\displaystyle{ AB \parallel CD}\)) wtedy i tylko wtedy, gdy \(\displaystyle{ P_{BCS}=P_{ADS}}\) gdzie \(\displaystyle{ S}\) jest punktem przecięcia przekątnych czworokąta.
Dowód:
\(\displaystyle{ \Rightarrow}\)
Z własności trapezu \(\displaystyle{ P_{ABC}=P_{ABD}}\). Odejmując obustronnie \(\displaystyle{ P_{ABS}}\) dostajemy tezę.
\(\displaystyle{ \Leftarrow}\)
Po dodaniu do naszej równości obustronnie pola trójkąta \(\displaystyle{ ABS}\) dostajemy \(\displaystyle{ P_{ABC}=P_{ABD}}\), a zatem punkty \(\displaystyle{ C}\) i \(\displaystyle{ D}\) leżą po tej samej stronie prostej \(\displaystyle{ AB}\) w tej samej odległości od niej, co oznacza \(\displaystyle{ AB \parallel CD}\), co daje tezę.
madmathman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 19 lut 2015, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: katowice
Podziękował: 30 razy

wkw dla trapezów?

Post autor: madmathman »

Nie wiem czy jedna z implikacji jest rzeczywiście "znanym zadaniem" ale dzięki
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

wkw dla trapezów?

Post autor: bakala12 »

No ja to zadanie ( w obie strony) robiłem co najmniej kilka razy, więc dla mnie było znane
madmathman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 19 lut 2015, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: katowice
Podziękował: 30 razy

wkw dla trapezów?

Post autor: madmathman »

Aż sam się sobie dziwię. Ja tą drugą implikację (czyli że jak równe pola to trapez) robiłem przez ad absurdum. Zakładałem, że dany trapezoid nie jest trapezem, czyli z dowolnego górnego wierzchołka mogę poprowadzić podstawę równoległą do dolnej podstawy. Następnie wychodziła sprzeczność przy porównywaniu pól trójkątów. A tu proszę taki naprawdę trywialny dowód wprost Jeszcze raz dzięki
ODPOWIEDZ