Kąty wielokąta

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
karysia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 31 sty 2015, o 19:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy

Kąty wielokąta

Post autor: karysia »

Mam ogromny problem z tym zadaniem, kompletnie nie wiem skąd biorą się takie miary.

Dany jest \(\displaystyle{ 18}\)-kąt foremny \(\displaystyle{ A_1, \ A_2, \ \ldots, \ A_18}\). Jaka jest miara kąta:
a) \(\displaystyle{ A_1 A_9 A_{12}}\)
b) \(\displaystyle{ A_1 A_9 A_8}\)
c) \(\displaystyle{ A_1 A_4 A_8}\)?
Ostatnio zmieniony 14 lut 2015, o 15:06 przez Ponewor, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
jarek4700
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 939
Rejestracja: 26 gru 2009, o 17:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 228 razy

Kąty wielokąta

Post autor: jarek4700 »

To nie jest pytanie typu abc tylko do każdego punktu trzeba dać odpowiedź.

Miarę kąta o jaki pytają najlepiej policzyć na podstawie twierdzenia o kącie środkowym i wpisanym opartym na jednym łuku.

Np w a) masz łuk pomiędzy wierzchołkami \(\displaystyle{ A_{1}}\) i \(\displaystyle{ A_{12}}\) Zakładając że wierzchołki są po kolei ponumerowane, to kąt środkowy oparty na tym łuku ma miarę \(\displaystyle{ \frac{18-12+1}{18}\cdot 360 = 140}\) stopni.
Czyli kąt o który pytają ma 70 stopni.

Ogólnie to jak widzisz nie ma znaczenia gdzie jest wierzchołek kąta (środkowy wierzchołek w każdym przykładzie). Tylko trzeba dobrze określić z której strony leży łuk - ma być naprzeciwko tego wierzchołka.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2015, o 22:35 przez jarek4700, łącznie zmieniany 2 razy.
karysia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 31 sty 2015, o 19:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy

Kąty wielokąta

Post autor: karysia »

Dziękuję za odpowiedź.

Znalazłam właśnie odpowiedzi i w podpunkcie a) i b) odpowiedź to \(\displaystyle{ 70}\) stopni, natomiast w c to \(\displaystyle{ 110}\).
Ostatnio zmieniony 14 lut 2015, o 15:06 przez Ponewor, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
ODPOWIEDZ