Część pola

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
DanielMat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 1 gru 2013, o 23:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przemyśl
Podziękował: 23 razy

Część pola

Post autor: DanielMat »

Witam, przydałaby mi się jakaś kolejna podpowiedz do następującego zadania, wiem na pewno, że muszę wyznaczyć wysokość i podstawę tego trójkąta, znalazłem wzór na ośmiokąt foremny
\(\displaystyle{ P=2(1+ \sqrt{2})a^{2}}\)
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Część pola

Post autor: bartek118 »

Długość HC wyznaczysz z trapezu równoramiennego ABHC. Poprowadź dwie wysokości i "boczne" fragmenty będziesz w stanie policzyć.
DanielMat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 1 gru 2013, o 23:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przemyśl
Podziękował: 23 razy

Część pola

Post autor: DanielMat »

W tym przypadku np. odcinek \(\displaystyle{ \left| HA\right|}\) będzie równy \(\displaystyle{ a=x \sqrt{2}}\) przy założeniu, że te boczne odcinki tego trapezu na jakie podzieliła wysokość oznaczyłem jako \(\displaystyle{ x}\) ?
Awatar użytkownika
Chewbacca97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 464
Rejestracja: 9 lis 2013, o 22:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 120 razy

Część pola

Post autor: Chewbacca97 »

Tak, ale co dokładnie masz w tym zadaniu policzyć? Pole trójkąta \(\displaystyle{ HCE}\)?
DanielMat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 1 gru 2013, o 23:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przemyśl
Podziękował: 23 razy

Część pola

Post autor: DanielMat »

Mam obliczyć jaką część pola ośmiokąta foremnego stanowi pole trójkąta \(\displaystyle{ HCE}\)
Awatar użytkownika
Chewbacca97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 464
Rejestracja: 9 lis 2013, o 22:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 120 razy

Część pola

Post autor: Chewbacca97 »

W takim razie oznaczmy bok ośmiokąta przez \(\displaystyle{ a}\). Wtedy bok kwadratu, którego przekątną jest bok \(\displaystyle{ a}\) wynosi \(\displaystyle{ \frac{a \sqrt{2} }{2}}\).
Długość podstawy trójkąta \(\displaystyle{ HCE}\) wynosi zatem \(\displaystyle{ b=\frac{a \sqrt{2} }{2}+a+\frac{a \sqrt{2} }{2}}\), a wysokość tego trójkąta \(\displaystyle{ h=a+\frac{a \sqrt{2} }{2}}\). Pole trójkąta oznaczmy jako \(\displaystyle{ P_{t}}\).

\(\displaystyle{ P_{t}= \frac{1}{2}b \cdot h= \frac{1}{2} \left(a+a \sqrt{2} \right) \left(a+\frac{a \sqrt{2} }{2} \right)}\)

A żeby policzyć jaką częścią pola ośmiokąta jest pole trójkąta co należy zrobić?
DanielMat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 1 gru 2013, o 23:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przemyśl
Podziękował: 23 razy

Część pola

Post autor: DanielMat »

Jedno pole przez drugie podzielić, a teraz przeanalizuję to co napisałeś -- 31 gru 2014, o 16:43 --Ok wszystko jasne, dziękuję.
ODPOWIEDZ