Trójkąt równoboczny ABC.

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
voyager7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 lis 2012, o 21:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Trójkąt równoboczny ABC.

Post autor: voyager7 »

Dany jest trójkąt równoboczny ABC o boku długości 16. Na boku BC obrano punkt K dzielący ten bok w stosunku 3:5 licząc od punktu B. Wyznacz sinus kąta BAK i pole trójkąta BAK.

Narysowałem wszystko
Obliczyłem długości
KB=6 KC=10
Teraz mały trójkąt ma boki 16 i 6, lecz nie wiem jak się zabrać za policzenie 3 boku. Podpowie ktoś?
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Trójkąt równoboczny ABC.

Post autor: wujomaro »

Długość boku \(\displaystyle{ AK}\) obliczysz z tw. cosinusów, a potem zastosuj tw. sinusów dla trójkąta ABK.
Pozdrawiam!
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Trójkąt równoboczny ABC.

Post autor: bakala12 »

Zaproponuję inną sztuczkę, być może przekombinowaną, ale mniej na pałę
Obróćmy punkt \(\displaystyle{ K}\) o \(\displaystyle{ 60^{\circ}}\) wokół punktu \(\displaystyle{ A}\) zgodnie z ruchem wskazówek zegara otrzymując punkt \(\displaystyle{ K'}\). Wówczas łatwo spostrzec, że \(\displaystyle{ \Delta AKK'}\) jest równoboczny, a trójkąt \(\displaystyle{ \Delta BKK'}\) ma kąty \(\displaystyle{ \alpha}\) i \(\displaystyle{ 60^{\circ}-\alpha}\), gdzie \(\displaystyle{ \alpha = \angle BAK}\). Stąd wynika, że punkty \(\displaystyle{ A,K',B,K}\) leżą na jednym okręgu, a jego promień jest równy promieniowi okręgu opisanego na trójkącie \(\displaystyle{ ABC}\). Stąd z twierdzenia sinusów dostaniemy kąt \(\displaystyle{ \alpha}\), a pole \(\displaystyle{ \Delta BAK}\) jest za darmo i wynosi \(\displaystyle{ \frac{3}{8}}\) pola trójkąta \(\displaystyle{ \Delta ABC}\)
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Trójkąt równoboczny ABC.

Post autor: wujomaro »

bakala12, rzeczywiście jest w tym trochę kombinowania, ale czy twierdzenie cosinusów + twierdzenie sinusów jest ,,na pałę"?
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Trójkąt równoboczny ABC.

Post autor: bakala12 »

wujomaro, nie Ale ja nie lubię liczyć. Wolę obracać i rysować
ODPOWIEDZ