Wyznaczanie punktu w kwadracie - obroty,symetrie osiowe

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
lukas7980
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 22 wrz 2014, o 20:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Wyznaczanie punktu w kwadracie - obroty,symetrie osiowe

Post autor: lukas7980 »

Witam!
Gryzę się z jednym zadaniem, które jest dla mnie ważne, ponieważ automatycznie otworzy mi drogę do następnych. Mianowicie :

Dany jest kwadrat \(\displaystyle{ ABCD}\). Wewnątrz tego kwadratu wyznaczyć taki punkt \(\displaystyle{ P}\), aby suma \(\displaystyle{ CP + DP + PP\prime}\), gdzie \(\displaystyle{ P\prime}\) jest rzutem prostokątnym punktu \(\displaystyle{ P}\), na prostą \(\displaystyle{ AB}\), była możliwe najmniejsza.

Znam (czytałem) konstrukcję punktu Fermata i intuicja podpowiada mi, że punkt \(\displaystyle{ P}\) stworzy trójkąt równoramienny o kącie \(\displaystyle{ 120}\) stopni, lecz nie mam zielonego pojęcia jak go wyznaczyć
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Wyznaczanie punktu w kwadracie - obroty,symetrie osiowe

Post autor: kerajs »

Umieściłbym kwadrat w układzie współrzędnych. A idąc za Twoją intuicją niech \(\displaystyle{ A=(-a,0); B=(a,0); C=(a,2a); D=(-a,2a);}\), a punkt \(\displaystyle{ P=(x,y)}\) gdzie \(\displaystyle{ -a \le x \le a \wedge 0 \le y \le 2a}\)
Optymalizowana suma to:
\(\displaystyle{ S(x,y)= \sqrt{(x+a)^2+(y-2a)^2} +\sqrt{(x-a)^2+(y-2a)^2} +y}\)
O ile sie nie pomyliłem to minimum występuje dla \(\displaystyle{ P=(0;2a-\frac{ \sqrt{3} }{3} a)}\)
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Wyznaczanie punktu w kwadracie - obroty,symetrie osiowe

Post autor: norwimaj »

Obróć trójkąt \(\displaystyle{ CPD}\) o \(\displaystyle{ 60^{\circ}}\) wokół punktu \(\displaystyle{ C}\) tak, żeby obraz punktu \(\displaystyle{ D}\) oraz punkty \(\displaystyle{ C}\) i \(\displaystyle{ D}\) utworzyły trójkąt równoboczny na zewnątrz kwadratu.
ODPOWIEDZ