Wykazać równość z polem trapezu.

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
lukaszml
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 21 wrz 2014, o 15:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: O09H
Podziękował: 6 razy

Wykazać równość z polem trapezu.

Post autor: lukaszml »

Witam, mam pewien problem ze zrozumieniem rozwiązania pewnego zadania, jego treść to „Punkt \(\displaystyle{ E}\) jest punktem przecięcia przekątnych trapezu \(\displaystyle{ ABCD}\), gdzie \(\displaystyle{ AB || DC}\). Pola trójkątów \(\displaystyle{ ABE}\) i \(\displaystyle{ CDE}\) są odpowiednio równe \(\displaystyle{ P_1}\) i \(\displaystyle{ P_2}\). Niech \(\displaystyle{ P}\) oznacza pole trapezu \(\displaystyle{ ABCD}\). Wykaz, ze \(\displaystyle{ P= \left( \sqrt{P_1}+\sqrt{P_2}\right)^2}\).”



Zrozumiałe jest, że:
\(\displaystyle{ P_{1}= \frac{a h_{1} }{2}}\)

\(\displaystyle{ P_{1}= \frac{b h_{2} }{2}}\)

Lecz skąd wiemy, że skala podobieństwa

\(\displaystyle{ \frac{a}{b} = k = kb}\)

\(\displaystyle{ \frac{h_{1}}{h_{2}} = k_{1} = k h_{2}}\)

Podniesiona do kwadratu daje mi stosunek \(\displaystyle{ P_1}\) do \(\displaystyle{ P_2}\).
Kolejną rzeczą której nie rozumie to, dlaczego \(\displaystyle{ k = kb}\) ?
\(\displaystyle{ \frac ab \cdot b = \frac ab}\)??
no i analogicznie z \(\displaystyle{ kh_2}\)
Na tym momencie się zatrzymuje co uniemożliwia mi dalszą analizę bardzo prosił bym o pomoc.
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2014, o 17:44 przez , łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości. Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm . Nie stosuj wzorów matematycznych w nazwie tematu.
szw1710

Wykazać równość z polem trapezu.

Post autor: szw1710 »

Nie można linkować do konkurencji. Pewnie temat znajdzie się w koszu.

Czytaj teksty krytycznie. Napis \(\displaystyle{ \frac{a}{b}=k=kb}\) jest zupełnie pozbawiony sensu, albowiem stąd mamy w szczególności, że \(\displaystyle{ b=1}\) (o ile \(\displaystyle{ k\ne 0}\)). Poprawnym jest natomiast \(\displaystyle{ a=kb}\).
lukaszml
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 21 wrz 2014, o 15:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: O09H
Podziękował: 6 razy

Wykazać równość z polem trapezu.

Post autor: lukaszml »

Okej czyli wyszło na moje że jest to dziwne
A czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie dot. \(\displaystyle{ \frac ab = k}\) to \(\displaystyle{ \frac{P_1}{P_2} = k^2}\)
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2014, o 17:45 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Wykazać równość z polem trapezu.

Post autor: Zahion »

Stosunek pól figur podobnych równy jest kwadratowi skali podobieństwa, jest to twierdzenie powszechnie znane.
Przeczytaj 254769.htm
szw1710

Wykazać równość z polem trapezu.

Post autor: szw1710 »

lukaszml, stosuj LaTeX-a i podziękuj moderatorowi za nie wyrzucenia tematu do kosza

Nie zastanawiałem się nad formalnym uzasadnieniem. Jest to oczywiste, bo skoro wymiary liniowe zmieniają się w skali \(\displaystyle{ k}\), to tym samym pola zmieniają się w skali \(\displaystyle{ k^2}\). Tak to widzę i już. Nie jest to dowód. Spróbuj wykorzystać dostępne informacje: stosunki boków, pole trapezu, znane twierdzenia z geometrii itp.

Mamy np. \(\displaystyle{ \frac{P_1}{P_2}=\frac{ah_1}{bh_2}=k\frac{h_1}{h_2}}\). Spróbuj sprawdzić, że \(\displaystyle{ \frac{h_1}{h_2}=k}\).
lukaszml
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 21 wrz 2014, o 15:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: O09H
Podziękował: 6 razy

Wykazać równość z polem trapezu.

Post autor: lukaszml »

Super to już rozumiem , temat https://www.matematyka.pl/254769.htm wyjaśnił wątpliwości.
szw1710, Słuszna uwaga jeżeli liniowe zmieniają się w skali \(\displaystyle{ k}\), to tym samym pola zmieniają się w skali \(\displaystyle{ k^{2}}\).

Aczkolwiek dlaczego \(\displaystyle{ \frac{a h_{2} }{b} = h_{1}}\)
przy czym \(\displaystyle{ k h_{2} = \frac{a h_{2} }{b}}\)
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2014, o 17:08 przez lukaszml, łącznie zmieniany 1 raz.
szw1710

Wykazać równość z polem trapezu.

Post autor: szw1710 »

Nie czytaj tamtego rozwiązania, skoro startuje od złych przesłanek. Ponadto nie narażaj na uszczerbek cierpliwości moderatorów. Zamieszczanie takich obrazków zamiast zapisu w LaTeX-u nie jest zgodne z regulaminem. Już raz Ci odpuszczono. Oczywiście obrazek z trapezem jest jak najbardziej w porządku. Pozwalam sobie na tę uwagę jako niegdysiejszy moderator.
lukaszml
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 21 wrz 2014, o 15:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: O09H
Podziękował: 6 razy

Wykazać równość z polem trapezu.

Post autor: lukaszml »

szw1710, Okej, zapamiętam

To abstrahując od tamtego rozwiązania, jak mógłbym rozwiązać je poprawnie ?
szw1710

Wykazać równość z polem trapezu.

Post autor: szw1710 »

Moja wskazówka pozostaje w mocy. Kombinuj.
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Wykazać równość z polem trapezu.

Post autor: Dilectus »

Hmm... Rysunek jest jest tendencyjny - zadanie nie mówi, że trapez ma być równoramienny...
szw1710

Wykazać równość z polem trapezu.

Post autor: szw1710 »

A czy widzisz tam trapez równoramienny? Bo ja nie bardzo, Jak chcesz, zmierz ramiona linijką A małe trójkąty i tak są podobne, bo mają identyczne kąty.
ODPOWIEDZ