Konstrukcja punktu

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Pinionrzek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bonn
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 63 razy

Konstrukcja punktu

Post autor: Pinionrzek »

Robiłem ostatnio zadania dotyczące okręgu Apoloniusza i natknąłem się na jedno z bardziej znanych: Dane są okręgi o1 i o2 rozłączne zewnętrznie. Wyznaczyć zbiór takich punktów A, z których okręgi o1 i o2 widać pod tym samym kątem. Mój pomysł polega na tym, by obrać sobie na płaszczyźnie jakiś punkt A, taki żeby z niego te dwa okręgi widać było pod równym kątem. Poprowadzić sobie styczne do obu okręgów w dwóch punktach z tego puntku A(przyjmijmy że w punktach kolejno \(\displaystyle{ A_{1}, A_{2}, B_{1}, B_{2}}\) i niech półproste \(\displaystyle{ A A_{2}}\) i \(\displaystyle{ A B_{1}}\) leżą wewnątrz kąta \(\displaystyle{ \angle A_{1}AB _{2}}\)). Prowadzimy teraz dwusieczne kąta wewnęrznego i zewnętrznego \(\displaystyle{ \angle A_{1}AB _{2}}\) . Niech tną one prostą \(\displaystyle{ A_{1}B_{2}}\) w jakiś punktach \(\displaystyle{ X _{1}}\) i \(\displaystyle{ X _{2}}\). Widać teraz zatem z prostych faktów, że te wszystkie punkty będą leżały na okręgu o średnicy \(\displaystyle{ X _{1}X _{2}}\). Nie wiem, czy jest to poprawne rozumowanie. Nie wykazuję m.in., że w ogóle istnieje taki punkt A. Mógłby mi ktoś pomóc w dokończeniu tego problemu?
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

Konstrukcja punktu

Post autor: timon92 »

no ale dla różnych punktów \(\displaystyle{ A}\) dostaniesz różne punkty \(\displaystyle{ X_1, X_2}\) więc to rozumowanie nie dowodzi że wszystkie punkty \(\displaystyle{ A}\) będą leżeć na jednym okręgu

co do istnienia punktu \(\displaystyle{ A}\) o żądanej własności - przecięcia wspólnych stycznych zewnętrznych i wewnętrznych jest ok (może to naprowadzi Cię na to, na jakim okręgu leżą pozostałe punkty o tej własności)
Pinionrzek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bonn
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 63 razy

Konstrukcja punktu

Post autor: Pinionrzek »

To będzie okrąg Apoloniusza dla środków tych dwóch okręgów i stosunku równym stosunkowi ich promieni? W rozwiązaniu odbijam sobie kolejno \(\displaystyle{ A}\) względem linii łączącej środki tych okręgów, prowadzę dwusieczne kątów utworzonych przez styczne wewnętrzne do \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ A^{'}}\). Niech przecinają się one na prostej łączącej środki tych okręgów w \(\displaystyle{ P}\), prowadzimy okrąg opisany na trójkącie \(\displaystyle{ APA^{'}}\). Jest to okrąg Apoloniusza, o którym jest mowa, a wszystkie punkty na nim będą widziane pod tym samym kątem na mocy podobieństwa trójkątów. Jest ok?
ODPOWIEDZ