Problem matematyczny - okrąg opisany na 5-kącie NIEforemnym

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
chlopina

Problem matematyczny - okrąg opisany na 5-kącie NIEforemnym

Post autor: chlopina »

Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby na takim pięciokącie wypukłym można było opisać okrąg? Tylko nie konstrukcyjne tzn. rysowanie symetralnych. Chodzi o takie warunki jak np. w czworokącie w którym suma przeciwległych kątów musi wynosić 180st.
Hydra147
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 31 mar 2013, o 20:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 82 razy

Problem matematyczny - okrąg opisany na 5-kącie NIEforemnym

Post autor: Hydra147 »

Powiem tak. Warunkiem koniecznym, by na 2n-kącie foremnym można było opisać okrąg jest to, że po ponumerowaniu wierzchołków po kolei od 1 do 2n suma kątów wewnętrznych w wierzchołkach o numerach parzystych musi być równa sumie kątów wewnętrznych w wierzchołkach o numerach nieparzystych. Niestety pięciokąt nie ma parzystej liczby boków, więc na niego nie mam pomysłu. Nie wiem też czy warunek wyżej podany jest wystarczający ale wydaje mi się, że tak.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Problem matematyczny - okrąg opisany na 5-kącie NIEforemnym

Post autor: norwimaj »

Hydra147 pisze:Nie wiem też czy warunek wyżej podany jest wystarczający ale wydaje mi się, że tak.
Czyli twierdzisz, że jeśli sześciokąt ma środek symetrii, to automatycznie można na nim opisać okrąg?
1.jpg
1.jpg (13.9 KiB) Przejrzano 699 razy
-- 31 maja 2014, o 23:13 --

Na pięciokącie \(\displaystyle{ ABCDE}\) można opisać okrąg wtw na czworokątach \(\displaystyle{ ABCD}\) i \(\displaystyle{ ABCE}\) można opisać okręgi. Jeśli potrzebujesz ambitniejszych stwierdzeń, to niestety nie pomogę.
chlopina

Problem matematyczny - okrąg opisany na 5-kącie NIEforemnym

Post autor: chlopina »

Tak wszedłem tutaj po 4 miesiącach i liczyłem, że ktoś coś powie Czy naprawdę nie możne określić takich warunków?
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Problem matematyczny - okrąg opisany na 5-kącie NIEforemnym

Post autor: norwimaj »

chlopina pisze:Czy naprawdę nie możne określić takich warunków?
Można sformułować różne warunki równoważne temu, że na pięciokącie da się opisać okrąg. Jednak według mnie takie zadanie samo w sobie jest poniżej godności człowieka.
Awatar użytkownika
Bierut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 26 paź 2006, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 84 razy

Re: Problem matematyczny - okrąg opisany na 5-kącie NIEforemnym

Post autor: Bierut »

Trafiłem na ten stary temat poprzez google, szukając innych własności wielokątów wpisanych i opisanych na wielokątach. Nie ma odpowiedzi, więc chyba warto, żeby taką zamieścić, nawet po latach, bo może ktoś inny trafi tu i znajdzie odpowiedź.
Wikipedia pisze:Na wielokącie można opisać okrąg wtedy i tylko wtedy, gdy symetralne jego wszystkich boków przecinają się w jednym punkcie. Punkt ten jest wówczas środkiem okręgu opisanego. Wynika stąd, że na żadnym wielokącie niewypukłym nie da się opisać okręgu. Również nie na każdym wielokącie wypukłym można go opisać. Można to jednak zrobić dla każdego trójkąta, prostokąta oraz wielokąta foremnego.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Okr%C4%85g_opisany_na_wielok%C4%85cie
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5736
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 130 razy
Pomógł: 525 razy

Re: Problem matematyczny - okrąg opisany na 5-kącie NIEforemnym

Post autor: arek1357 »

Rozsądna i rzeczowa odpowiedź, a dlatego to piszę, że wcześniej zobaczyłem coś takiego:
Można sformułować różne warunki równoważne temu, że na pięciokącie da się opisać okrąg. Jednak według mnie takie zadanie samo w sobie jest poniżej godności człowieka.
Ten warunek nazywa się matematyczną bufonadą, a skomentowałem to tylko dlatego, że autor tego posta uchodził w moich oczach za dość ambitną postać w kwestiach matematycznych...

Do dzisiaj...
ODPOWIEDZ