Proste równoległe, uzasadnij, że...

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Dreamer1x6xX
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 303
Rejestracja: 17 sty 2014, o 02:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gniezno
Podziękował: 36 razy

Proste równoległe, uzasadnij, że...

Post autor: Dreamer1x6xX »

Dwa okręgi przecinają się w punktach K i L. Prosta p jest styczna do pierwszego okręgu w punkcie C. Proste CK i CL przecinają drugi okrąg odpowiednio w punktach A i B (zobacz rysunek). Uzasadnij, że prosta p jest równoległa do prostej AB.

Rysunek:

W klucz jest:

-wykorzystanie twierdzenia o kątach czworokąta AKLB
-zauważenie, że kąt CLK = KAB i CLK = kątowi pomiędzy odcinkiem CK, a styczną "p"
-proste p i AB są równoległe, gdyż prosta CK przecina je pod tymi samymi kątami

Z rysunku niby widać, że są równe te kąty, ale z jakiej zasady tu z korzystali? I o co im chodziło z wykorzystaniem tego czworokąta?


@EDIT

Do edukowałem się i dowiedziałem się, że czworokąt można wpisać w okrąg gdy suma miar jego przeciwległych kątów wewnętrznych są równe: \(\displaystyle{ 180^o}\)

Teraz już wiem dlaczego kąt CLK - KAB,

ale wytłumaczcie mi dlaczego kąt między CK, a styczną jest = kątowi CLK ????

Zaznaczyłem to wszystko po tym co wiem na nowym rysunku:

zielony - ten czworokąt i kąty w nim

niebieski - ten kąt który nie wiem dlaczego = kątowi CLK ??
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Proste równoległe, uzasadnij, że...

Post autor: kerajs »

Zaznacz środek S okręgu z punktami C,K,L. Kąt CSK( \(\displaystyle{ 2 \alpha}\) ) jest dwa razy większy od kąta CLK( \(\displaystyle{ \alpha}\) )z zależności między kątem srodkowym a wpisanym opartym na tym samym łuku okręgu. W trójkącie równobocznyn CSK wyliczam kąt SCK ( \(\displaystyle{ \ \frac{1}{2}\left( 180-2 \alpha \right) =90- \alpha}\) ). Poszukiwany kąt między styczną p a prostą CK otzrymasz odejmując od kąta prostego (kąt między styczna a promieniem ) kąt SCK.
mac18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 316
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 23 razy

Proste równoległe, uzasadnij, że...

Post autor: mac18 »

Proste: P i prosta przechodząca przez punkty A i B są równoległe. Więc te kąty które Cię interesują są naprzemianległe.
ODPOWIEDZ