W trójkąt równoramienny prostokątny wpisano prostokąt

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
zamir4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 9 mar 2014, o 14:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy

W trójkąt równoramienny prostokątny wpisano prostokąt

Post autor: zamir4 »

Witam serdecznie forumowiczów, byłbym wdzięczny za pomoc :)

Na lekcji robiliśmy takie zadanie:

Dany jest równoramienny trójkąt prostokątny, którego przeciwprostokątna ma długość 2. Bok AB prostokąta ABCD zawiera się w przeciwprostokątnej tego trójkąta, zaś punkty C i D należą do przyprostokątnych. Oblicz długości boków prostokąta ABCD wiedząc, że kwadrat długości jego przekątnej AC ma wartość najmniejszą z możliwych.

Miałem dylemat, gdzie umieścić zadanie i w ostateczności stwierdziłem, że tutaj będzie najlepiej pasować. Z zrobieniem rysunku nie mam problemów, jednakże, nie wiedziałem na lekcji co dalej więc zajrzałem do rysunku najlepszego ucznia z klasy i miał on podpisany rysunek tak :

Kod: Zaznacz cały

http://screenshooter.net/4666387/iakjoyc
Nie rozumiem, dlaczego te dwie proste oznaczył jako x, oraz dwa boki prostokąta również jako x.
Z rysunkiem nie mam problemu, bez problemu obliczam przeciwprostokątną.

Więc byłbym wdzięczny, jeżeli ktoś wytłumaczyłby te 'x'

Z góry bardzo dziękuje.
Pozdrawiam!
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

W trójkąt równoramienny prostokątny wpisano prostokąt

Post autor: lukasz1804 »

Dany trójkąt, jak i mniejsze trójkąty zaznaczone na rysunku, są prostokątne i równoramienne (łatwo widać, że w każdym z mniejszych trójkątów jeden z kątów ostrych pokrywa się z kątem ostrym danego trójkąta - ma zatem miarę \(\displaystyle{ 45^o}\)).
ODPOWIEDZ