punkt, prosta, okrag

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
17inferno

punkt, prosta, okrag

Post autor: 17inferno »

Skonstruować okrąg przechodzący przez punkt i styczny do danej
prostej i okręgu.
Matik98
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 9 sty 2014, o 18:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Włocławek

punkt, prosta, okrag

Post autor: Matik98 »

Konstrukcja wykreślna przy pomocy prostych przyrządów jest moim zdaniem niemożliwa. Łatwo to wykonać przy pomocy programów komputerowych, typu "Matlab" czy nawet rysunkowych typu CAD.
Analitycznie wyglądałoby to tak:

Prostą zaznaczona na rys. jako oś \(\displaystyle{ x}\)
Okrąg o promieniu \(\displaystyle{ r}\), odsunięty od prostej o odległość \(\displaystyle{ a}\)
Punkt \(\displaystyle{ P}\) odsunięty od prostej o odległość \(\displaystyle{ b}\)
Odległość rzutów na prostą, środka okręgu i punktu \(\displaystyle{ P}\) wynosi \(\displaystyle{ c}\)
\(\displaystyle{ y}\) przechodzi przez punkt \(\displaystyle{ P}\)

Miejsce geometryczne punktów o równej odległości od prostej i okręgu, to parabola o równaniu:
\(\displaystyle{ y= \frac{\left( x-\right c) ^{2} }{4r+2a}+ \frac{a}{2}}\)

Miejsce geometryczne punktów o równej odległości od prostej i punktu \(\displaystyle{ P}\) , to parabola o równaniu:
\(\displaystyle{ y= \frac{x ^{2} }{2b} + \frac{b}{2}}\)

Punkt przecięcia obu parabol, zaznaczony na rysunku jako \(\displaystyle{ S}\), jest punktem równej odległości od prostej i okręgu oraz punktu \(\displaystyle{ P}\).
Zielony okrąg jest styczny do okręgu, prostej oraz przechodzi przez punkt \(\displaystyle{ P}\).
Współrzędne środka tego okręgu \(\displaystyle{ x_{1}}\) i \(\displaystyle{ y_{1}}\), można wyliczyć po porównaniu równać obu parabol i podstawieniu wartości \(\displaystyle{ a, b, c}\) i \(\displaystyle{ r}\).
Promień tego okregu \(\displaystyle{ r_{1}}\)to wartość:

\(\displaystyle{ r_{1} = \sqrt{ x _{1} ^{2}+ \left ^{} ( y_{1}-b \right) ^{2} }}\)

To wszystko oczywiście dla układu współrzędnych jak na rysunku.

Pozdrawiam
17inferno

punkt, prosta, okrag

Post autor: 17inferno »

mam prośbę, możesz powiększyć rysunek?
Matik98
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 9 sty 2014, o 18:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Włocławek

punkt, prosta, okrag

Post autor: Matik98 »


W programie Paint nie udaje mi się wkleić lepszego rysunku. Wydrukowałem rysunek i chciałem go zeskanowć do JPEG ale akurat coś się stało ze skanerem i skanuje tylko do pdf-a a takich rozszerzeń nie przyjmuje ani ImgeShack ani Wstaw.org.
Na wszelki wypadek powiększyłem litery aby były lepiej czytelne.
W razie potrzeby pisz, to mogę coś jeszcze wyjaśnić, czy dodać.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ