wysokość cięciwy

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Matiuseq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 cze 2008, o 00:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Dębno

wysokość cięciwy

Post autor: Matiuseq »

Witam,

mam pytanko jak obliczyć odległość cięciwy do promienia?

załączam obrazek:


znam tylko szerokość cięciwy (na rys. szerokość zmienna) oraz wysokość do okręgu (na rys. wysokość zmienna) oznaczone jako grube czarne linie. chciałbym poznać wysokość cięciwy (czerwonej oznaczonej na rysunku) całej (x), do połowy (y) (czyli do promienia) i tylko dany odcinek (z - gruby czerwony odcinek). Odległość zmienna (na rys.) to po prostu miejsce gdzie cięciwa przechodzi.

Załóżmy że szerokość cięciwy (gruba czarna linia) to 10cm wysokość 3cm i odległość czerwonej cięciwy od lewej strony wynosi 4cm to ile ma wysokości ma dana "z"?
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

wysokość cięciwy

Post autor: Ania221 »

Mógłbyś nazwać literami punkty na rysunku i podać znane długości odcinków, i który odcinek jest szukany?
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

wysokość cięciwy

Post autor: loitzl9006 »

Zastosuję się do twoich przykładowych danych i mam taki plan aby najpierw z zielonego \(\displaystyle{ \Delta}\) prostokątnego na poniższym rysunku wyznaczyć odcinek oznaczony jako \(\displaystyle{ a}\) z tw. Pitagorasa:
Bez tytułu2.png
Bez tytułu2.png (5.66 KiB) Przejrzano 790 razy
Jak będziesz znać już \(\displaystyle{ a}\), to możesz sobie obliczyć promień okręgu bo to nic innego jak \(\displaystyle{ a+3}\). Znając długość promienia liczysz sobie z Pitagorasa szukane \(\displaystyle{ y}\) zaznaczone przeze mnie na poniższym rys. na niebiesko:
Bez tytułu1.png
Bez tytułu1.png (6.62 KiB) Przejrzano 779 razy
a dalej to myślę że nie będzie kłopotu z wyznaczeniem \(\displaystyle{ x}\) i \(\displaystyle{ z}\)...
ODPOWIEDZ