Okrąg dopisany

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
niunix98
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 19 lis 2017, o 20:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 17 razy

Okrąg dopisany

Post autor: niunix98 »

Szczerze mówiąc to nie pamiętam już dokładnie, ale coś mi podpowiada, że jest to po prostu warunek na istnienie okręgu dopisanego do czworokąta (zupełnie analogiczny do warunku na istnienie okręgu wpisanego).-- 9 gru 2018, o 22:14 --Już wszystko wiem. Wydaje mi się, że problemem jest fakt, że nie każdy wie, czym jest okrąg dopisany do czworokąta. Otóż jeżeli mamy czworokąt zupełny \(\displaystyle{ (ABCD;EF)}\) to okręgiem dopisanym do czworokąta \(\displaystyle{ ABCD}\) nazwiemy okrąg styczny do prostych \(\displaystyle{ AB, AD, CE, CF}\) (przy założeniu, że punkty \(\displaystyle{ E,F}\) znajdują się odpowiednio półprostych \(\displaystyle{ AD}\) i \(\displaystyle{ AB}\)). Zauważmy, że istnieje okrąg dopisany do czworokąta \(\displaystyle{ ABCD}\) naprzeciwko wierzchołka \(\displaystyle{ A}\) wtedy i tylko wtedy, gdy \(\displaystyle{ AB + BC = CD + DA}\). Pokażę dowód w jedną stronę, poprowadzenie implikacji w drugą stronę nie jest trudne.
Dowód:    
W takim razie teza zadania jest jak najbardziej prawdziwa, a dowód, który przedstawiłem pół roku temu poprawny
ODPOWIEDZ