potega punktu wyjasnienie

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

potega punktu wyjasnienie

Post autor: kruszewski »

17inferno pisze:chce udowodnic pewne twierdzenie dotyczace potegi punktu wzgledem okregu
mam taka sytuacje



i takie rownanie

\(\displaystyle{ \begin{cases} AP^{2}+OP^{2}=AO^{2} \\ PB^{2}+OP^{2}=BO^{2} \end{cases}}\)

nie mam pojecia skad podany uklad rownan wzial sie

ps. przy czym \(\displaystyle{ PA \cdot PB=PC \cdot PD}\) z twierdzenia o siecznych
Jeżeli w trójkącie suma kwadratów miar krótszych boków jest równa kwadratowi miary trzeciego (najdłuższego) boku, to trójkąt taki jest trójkątem prostokątnym. Co jest twierdzeniem wynikającym z tw.Pitagorasa. Dla \(\displaystyle{ OA=OB=R}\) trójkąty \(\displaystyle{ OPA \ i \ OPB}\) są przystające.
W.Kr.
17inferno

potega punktu wyjasnienie

Post autor: 17inferno »

skad wiemy ze podane trojkaty sa prostokatne?
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

potega punktu wyjasnienie

Post autor: kruszewski »

Czy są takie trójkąty inne niż prostokątne, które spełniałyby równania, każdy dla siebie, objęte klamrą?
A te, jak pisze Kolega 17Inferno zostały podane w treści zadania. Nie wymyślone, podane.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

potega punktu wyjasnienie

Post autor: Kartezjusz »

Wylko okazuje się, że układ wydaje mi się być wyprowadzony jako część większego zadania. Polecam wziąć dwie dowolne cięciwy i przez punkt przecięcia przeprowadzić trzecią cięciwę prostopadłą do którejkolwiek.
ODPOWIEDZ