Równoramienny trapez

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
Lmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 30 mar 2007, o 14:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 3 razy

Równoramienny trapez

Post autor: Lmi »

Mam kłopot z pewnym zadaniem o trapezie. "W trapezie równramiennym wysokość równa się 4 cm, a przekątna i dłuższa podstawa mają po 5 cm. Oblicz obwód i pole tego trapezu".

Kompletnie nie wiem jak obliczyć boki i podstawę górną. Proszę chociaż o proste wyjaśnienie jak się do tego zabrać.

Pozdrawiam
Z góry dziękuję!
Awatar użytkownika
kolanko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1905
Rejestracja: 9 gru 2006, o 14:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łańcut
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 172 razy

Równoramienny trapez

Post autor: kolanko »

Łatwo zauwazyc na rysunku ze wysokosc i przekatna wraz z kawalkiem podstawy tworza trojkat prostokatny a ponad to on jest pitagorejski poniewaz przeciwprostokatna jest rowna 5 a jedna z przyprostokatnych jest rowna 4 ... mozna policzyz z twierdzenia pitagorasa 3 bok badz od razu napisac jak kto woli. wiadomo ze podstawa dolna ma 5 cm zatem wysokosc opuszczona z wierzcholkow gornej podstawy dzieli dolna podstawe na odcinki dlugosci 2,1,2 cm. widac z rysunku ze gorna rowna sie 1 . liczysz pole ze wzorku i ladnie wychodzi. teraz boki. boki sa rowne bo to trapez rownoramienny wiec wystarczy obliczyc jeden bok.. zatem tworzymy odpowiednie rownanie z twierdzenia pitagorasa i wychodzi nam elegancko

obliczenia zostawiam dla Twojej przyjemnosci pocwiczysz bedzie Ci latwiej. jak cos moje gg znajdziesz pod moim postem .

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 30 mar 2007, o 14:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 3 razy

Równoramienny trapez

Post autor: Lmi »

Dzięki! Faktycznie proste jak rogalik. A cały problem wyszedł dlatego że rysunek nie starannie i zamiast mieć na rysunku 5cm jako podstawę dolną to u mnie wyszło jako przyprostokątna trójkąta, który powinien być Pitagorejski.

Pozdrwiam
ODPOWIEDZ