Stosunek długości boków w równoległoboku

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
merykin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 12 wrz 2013, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 13 razy

Stosunek długości boków w równoległoboku

Post autor: merykin »

Witam. Mam problem z wpadnięciem na pomysł rozwiązania tego zadania.

W równoległoboku \(\displaystyle{ ABCD}\) kąt rozwarty \(\displaystyle{ ABC}\) ma miarę \(\displaystyle{ 120}\) stopni oraz \(\displaystyle{ \left|AB\right|>\left|AD\right|}\). Wyznacz stosunek \(\displaystyle{ k}\), gdzie \(\displaystyle{ k= \frac{\left|AB\right| }{\left|AD\right| }}\), jeśli wiadomo, że \(\displaystyle{ \frac{\left|DB\right| }{\left|AC\right| }= \sqrt{ \frac{37}{79} }}\).

Próbowałem z twierdzenia cosinusów, z twierdzenia sinusów i utknąłem. Proszę o podpowiedź.
Ostatnio zmieniony 12 paź 2013, o 23:34 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych. Temat umieszczony w złym dziale.
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

Stosunek długości boków w równoległoboku

Post autor: lukasz1804 »

Oznacz \(\displaystyle{ a=|AB|, b=|AD|}\). Z założenia i twierdzenia kosinusów otrzymasz \(\displaystyle{ \frac{a^2+b^2-2ab\cos 60^o}{a^2+b^2-2ab\cos 120^o}=\frac{37}{79}}\). Wystarczy, że teraz wyłączysz z licznika i z mianownika \(\displaystyle{ b^2}\), a otrzymasz równanie z niewiadomą \(\displaystyle{ k}\).
merykin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 12 wrz 2013, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 13 razy

Stosunek długości boków w równoległoboku

Post autor: merykin »

Genialne - chyba bym nie wpadł na taki pomysł. Wyszło mi \(\displaystyle{ k=2 \frac{1}{3}}\)
ODPOWIEDZ