Zagadka matematyczna

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Zagadka matematyczna

Post autor: NogaWeza »

Witam.

Usłyszałem od mojego nauczyciela ostatnio ciekawą zagadkę matematyczną, której nawet on nie jest ponoć w stanie rozwiązać.

Dajmy na to jakiś sympatyczny pan ma pole w kształcie koła o promieniu 10m. Tenże pan uwiązał sobie kozę na sznurku, żeby żarła tą trawę, a sznurek zaczepił na okręgu. Jaką długość musi mieć ten sznurek, żeby koza zjadła dokładnie połowę trawy, która rośnie na tym polu?

Czy takie matematyczne cuś da się w ogóle rozwiązać?
Liczę na was mózgi ;>
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Zagadka matematyczna

Post autor: cosinus90 »

Albo nie rozumiem warunków zadania, albo ta zagadka jest bardzo łatwa. Wystarczy obliczyć pole koła o promieniu 10m, wziąć z niego połowę i obliczyć promień koła, które ma pole równe połowie tego pierwszego.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Zagadka matematyczna

Post autor: kruszewski »

Jeżeli koza wyjadła trawę na połowie koła to najpewniej da się to rozwiązać. Myślę, że w ostateczności można będzie zapytać kozę jak długi miała łańcuch. .
W.Kr.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Zagadka matematyczna

Post autor: yorgin »

Da się rozwiązać. Podam odpowiedź, jak doliczę wynik.



Nie dam sobie ręki uciąć za to, ale jeżeli \(\displaystyle{ R}\) jest długością linki i jeżeli nigdzie nie pomyliłem się przy przepisywaniu i rachowaniu, to powinno spełniać równanie

\(\displaystyle{ \frac{R}{20}\left(\frac{R^2}{10}-10\right)+100\arcsin\left(\frac{R}{200}\sqrt{400-R^2}\right)+R^2\arcsin\frac{\sqrt{400-R^2}}{20}-R\sqrt{400-R^2}=50\pi}\)
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

Zagadka matematyczna

Post autor: loitzl9006 »

\(\displaystyle{ \frac{R}{20}\left(\frac{R^2}{10}-10\right)+100\arcsin\left(\frac{R}{200}\sqrt{400-R^2}\right)+R^2\arcsin\frac{\sqrt{400-R^2}}{20}-R\sqrt{400-R^2}=50\pi}\)
i weź się wciel teraz w tego kolesia liczącego sznurek... chociaż moje nie lepsze

ja coś takiego mam:
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (6.74 KiB) Przejrzano 10058 razy
trochę się nie udało ale ta kropka to ma oznaczać punkt zaczepienia kozy dolne koło wiadomo zasięg, promień to długość sznurka, górne koło - pole. To seledynowe ma się równać połowie górnego koła.
i cały sęk w tym czy to zamocowanie jest na stałe, czy ruchome tzn. czy koza może czy nie może chodzić dookoła pola ja uznałem że jest uwiązana jak pies na łańcuchu

umieśćmy układ współrzędnych w tej kropce. Równanie tego dolnego okręgu będzie takie: \(\displaystyle{ x^2+y^2=r^2}\) gdzie \(\displaystyle{ r}\) to promień dolnego koła (długość sznurka). Równanie górnego koła: \(\displaystyle{ x^2+\left( y-10\right)^2=100}\).

Seledynowe pole ma być równe \(\displaystyle{ 50\pi \ m^2}\) - i uznać to za obszar normalny względem osi \(\displaystyle{ x}\). Ja bym to z całki pocisnął. Równanie dolnej krawędzi obszaru:

\(\displaystyle{ x^2+\left( y-10\right)^2=100 \\ \left( y-10\right)^2=100-x^2 \\ y-10=-\sqrt{100-x^2} \\ \blue y=10-\sqrt{100-x^2}}\)

Górne ograniczenie obszaru:

\(\displaystyle{ x^2+y^2=r^2 \\ y^2=r^2-x^2 \\ \blue y=\sqrt{r^2-x^2}}\)

Ustalmy punkty przecięcia się obu okręgów (układ równań):

\(\displaystyle{ \begin{cases} x^2+y^2=r^2 \\ x^2+\left( y-10\right)^2=100 \end{cases}}\)

odejmujemy drugie od pierwszego

\(\displaystyle{ 2\cdot 10y-10^2=r^2-100 \ \to \ \blue y=\frac{r^2}{20}}\) - i to będą współrzędne \(\displaystyle{ y}\) obu punktów wspólnych okręgów. Szukamy współrzędnych iksowych tych ważniejszych

\(\displaystyle{ x^2+y^2=r^2 \\ x^2+\left( \frac{r^2}{20}\right)^2=r^2 \\ x^2=r^2-\frac{r^4}{400} \\ x^2=r^2\left( 1- \frac{r^2}{400} \right) \\ \\ x=\sqrt{r^2\left( 1- \frac{r^2}{400} \right)} \ \ \ \mbox{lub} \ \ \ x=-\sqrt{r^2\left( 1- \frac{r^2}{400} \right)} \\ \blue x=r\sqrt{ 1- \frac{r^2}{400} } \ \ \ \mbox{lub} \ \ \ x=-r\sqrt{ 1- \frac{r^2}{400} }}\)

Mamy współrzędne punktów przecięcia (granice całkowania) więc można napisać całkę jako pole obszaru:

\(\displaystyle{ \int_{-r\sqrt{ 1- \frac{r^2}{400} }}^{r\sqrt{ 1- \frac{r^2}{400} }} \sqrt{r^2-x^2}-10+\sqrt{100-x^2} dx=50\pi}\)

Z racji symetrii można napisać że

\(\displaystyle{ \int_{0}^{r\sqrt{ 1- \frac{r^2}{400} }} \sqrt{r^2-x^2}-10+\sqrt{100-x^2} dx=25\pi}\)

sprawdzałem w wolframie i bardzo dziwne rzeczy z tego pokazuje

zatem pozostają metody przybliżone... chyba że ktoś jeszcze coś przedstawi
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Zagadka matematyczna

Post autor: NogaWeza »

Kurcze, trudne to, ale dzięki. O takie coś mi właśnie chodziło.
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1665
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 445 razy

Zagadka matematyczna

Post autor: bosa_Nike »

To zadanie, podobnie jak zadanie o drabinach w alejce, powraca co jakiś czas. Rozwiązujący mogą sprawdzić poprawność wyników korzystając z forumowej wyszukiwarki.
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1588
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 245 razy

Zagadka matematyczna

Post autor: Gouranga »

koło o polu o połowę mniejszą:
\(\displaystyle{ P_D = 100\pi\\
P_Z = 50\pi\\
r_Z = \sqrt{50} = 5\sqrt{2}}\)


stąd wynika, że o ile punkt przywiązania jest w odległości conajmniej \(\displaystyle{ 5\sqrt{2}m}\) od brzegu dziaki to taka własnie jest długość sznura.

jeśli natomiast punkt przywiązania jest bliżej brzegu działki to zachodzi to, co na rysunku loitzl9006 gdzie zasięg wychodzi poza działkę więc sznur musi być dłuższy i trzeba się posłużyć całką
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Zagadka matematyczna

Post autor: Ponewor »

@up przecież napisane jest, że sznurek zaczepił na okręgu.
ucwmiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 2 lut 2013, o 20:30
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 16 razy

Zagadka matematyczna

Post autor: ucwmiu »

Buahahaha, a ja zrobiłem bez całek



Oznaczenia:

\(\displaystyle{ P}\) - środek pastwiska (okręgu \(\displaystyle{ o_{1}}\))
\(\displaystyle{ O}\) - miejsce "zaczepienia" kozy, środek okręgu \(\displaystyle{ o_{2}}\) (ten czerwony okrąg)[/latex]
\(\displaystyle{ OO`}\) - średnica pastwiska
\(\displaystyle{ Q, R}\) - punkty wspólne okręgów \(\displaystyle{ o_{1}, o_{2}}\)
\(\displaystyle{ r = 10}\) - długość promienia okręgu \(\displaystyle{ o_{1}}\)
\(\displaystyle{ R}\) - szukana długość promienia okręgu \(\displaystyle{ o_{2}}\)

Koza zaczepiona w punkcie \(\displaystyle{ O}\), może poruszać się tylko po fioletowym polu - inaczej byłoby bez sensu - przynajmniej ja tak rozumiem tę zagadkę. Zatem warunek zadania jest następujący:
\(\displaystyle{ P_{wycinek RPQ} + P_{wycinek ROQ} - P_{PQOR} = \frac{1}{2} P_{o_{1}}}\).

\(\displaystyle{ P_{o_{1}}}\) mamy dane, gorzej z tymi wycinkami, prawda? A ściślej mówiąc z kątami \(\displaystyle{ \angle QPR, \angle QOR}\).

Niech \(\displaystyle{ \angle OQS = \alpha}\), wówczas \(\displaystyle{ \angle SOQ = \frac{\pi}{2} - \alpha}\).
Łatwo wykazać, że: \(\displaystyle{ \angle QOR = \pi - 2\alpha}\). Ponieważ czworokąt \(\displaystyle{ O`QOR}\) jest opisany na okręgu \(\displaystyle{ o_{1}}\) oraz trójkąt \(\displaystyle{ QPR}\) jest równoramienny, to \(\displaystyle{ \angle QPS = 2\alpha}\).

Znamy długości boków trójkąta \(\displaystyle{ QPO}\) (\(\displaystyle{ |OP| = |R - r|}\) - jakbyś miał wątpliwości) więc możemy policzyć \(\displaystyle{ P_{PQOR} = 2P_{QPO}}\), oraz wyznaczyć \(\displaystyle{ \alpha}\), więc możemy policzyć pola: \(\displaystyle{ P_{wycinek ROQ}}\) i \(\displaystyle{ P_{wycinek RPQ}}\)...
uff...
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Zagadka matematyczna

Post autor: yorgin »

ucwmiu pisze:Buahahaha, a ja zrobiłem bez całek
Wow.
ucwmiu pisze:
Przydałby się trochę czytelniejszy rysunek. I taki, który jest widoczny w poście, gdyż męczące jest strasznie przeskakiwanie między dwoma oknami, żeby przeczytać Twój wywód.
ucwmiu pisze: Znamy długości boków trójkąta \(\displaystyle{ QPO}\) (\(\displaystyle{ |OP| = |R - r|}\) - jakbyś miał wątpliwości) więc możemy policzyć \(\displaystyle{ P_{PQOR} = 2P_{QPO}}\), oraz wyznaczyć \(\displaystyle{ \alpha}\), więc możemy policzyć pola: \(\displaystyle{ P_{wycinek ROQ}}\) i \(\displaystyle{ P_{wycinek RPQ}}\)...
uff...
Możesz dokładniej wyjaśnić, skąd mamy wszystkie boki trójkąta \(\displaystyle{ QPO}\) ? Twierdzenie cosinusów? I jak z końcowym wzorem?
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Zagadka matematyczna

Post autor: Kartezjusz »

Właściwie tak. Tw Cosinusów. Tylko wyliczysz \(\displaystyle{ \alpha}\) ale skąd masz \(\displaystyle{ r}\) w takim razie. Mamy dwie niewiadome. i jedno równanie (tw cosinusów)
ucwmiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 2 lut 2013, o 20:30
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 16 razy

Zagadka matematyczna

Post autor: ucwmiu »

Chodzi o to, że \(\displaystyle{ |PQ| = 10}\), \(\displaystyle{ |OQ| = R}\), \(\displaystyle{ |PO| = |R-10|}\), więc możemy wyrazić \(\displaystyle{ \alpha}\) za pomocą naszej niewiadomej \(\displaystyle{ R}\). Potem wstawiamy do równania :

\(\displaystyle{ \frac{1}{2}P_{o_{1}} = P_{wycinek RPQ} + P_{wycinek ROQ} - P_{PQOR}}\). Teraz mamy równanie z jedną niewiadomą

Uwaga: żeby wyrazić \(\displaystyle{ \alpha}\) za pomocą \(\displaystyle{ R}\) potrzebna nam jest funkcja \(\displaystyle{ arccos}\) (tw. kosinusów - trójkąt \(\displaystyle{ QPO}\)). O gotowy wzór mnie nie pytaj - po prostu podałem ścieżkę rozwiązania, która - według mnie jest poprawna. Oczywiście jeśli się mylę, będę bardzo wdzięczny, jeżeli ktoś mi pokaże ów błąd - podobno najlepszy sposób na naukę .

PS
yorgin pisze:
ucwmiu pisze: Przydałby się trochę czytelniejszy rysunek. I taki, który jest widoczny w poście, gdyż męczące jest strasznie przeskakiwanie między dwoma oknami, żeby przeczytać Twój wywód.
Czy może mógłbyś mi polecić jakiś program do wykonywania rysunków do zadań z geometrii? Ten robiłem w paint`cie i faktycznie jest trochę lipny.

PPS Jak wstawić rysunek bezpośrednio do postu?

pozdrawiam

Oto ładniejszy rysunek, ale nie wiem, jak go powiększyć...

Awatar użytkownika
Martingale
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 9 lip 2013, o 10:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stuttgart
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 10 razy

Zagadka matematyczna

Post autor: Martingale »

Zakładając, że promień pola to 1, a długość sznurka to \(\displaystyle{ r}\), wystarczy rozwiązać równanie:

\(\displaystyle{ r^2\cos^{-1}(r/2)+\cos^{-1}(1-r^2/2) -r \sqrt{1-r^2/4} =\pi / 2,}\)

Niestety, inaczej niż się nie da.
Brombal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 466
Rejestracja: 1 gru 2015, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Zagadka matematyczna

Post autor: Brombal »

Patrząc nieco ogólniej, wyprowadziłem wzorek na udział wyjedzonej trawy na polu, w zależności od proporcji długości sznurka do promienia pola. (koza przywiązana w punkcie na skraju pola).
\(\displaystyle{ k}\)-iloraz długości sznurka do promienia pola.
\(\displaystyle{ w= \frac{k \sqrt{(2-k)(2+k)} }{2} }\) - pomocnicza.
\(\displaystyle{ T=\left( \frac{k-1}{ \pi }\right) \arcsin(w) - \frac{w}{ \pi } +1}\)-udział wyjedzonej trawy.
Ostatnio zmieniony 10 lut 2022, o 11:36 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd. Poprawa wiadomości.
ODPOWIEDZ