Dany jest trójkąt równoramienny znajdź dł. odcinka

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
mariusz2409
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 4 maja 2013, o 13:34
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 5 razy

Dany jest trójkąt równoramienny znajdź dł. odcinka

Post autor: mariusz2409 »

Dany jest trójkąt równoramienny \(\displaystyle{ ABC}\) o ramionach \(\displaystyle{ AC}\) i \(\displaystyle{ BC}\) długości \(\displaystyle{ 12}\). Kąt między boakmi \(\displaystyle{ AC}\) i \(\displaystyle{ BC}\) ma miarę \(\displaystyle{ 2\alpha}\). Przez środek \(\displaystyle{ O}\) okręgu opisanego na trójkącie i wierzchołek \(\displaystyle{ A}\) trójkąta poprowadzono prostą, która przecięła bok \(\displaystyle{ BC}\) trójkąta w punkcie \(\displaystyle{ K}\). Wyznacz długość odcinka \(\displaystyle{ |AK|}\)

skorzystałem z tego, następnie skorzystałem z twierdzenia sinusów skąd wyznaczyłem \(\displaystyle{ R=\frac{6}{\cos \alpha}= \frac{c}{4\sin \alpha \cdot \cos \alpha}}\), jednak dalej coś mi nie wychodzi, gdyż dostaje \(\displaystyle{ \alpha=45}\) co mi troche tutaj nie pasuje. Prosiłbym o wskazówkę co dalej powinienem zrobić. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2013, o 09:39 przez bakala12, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Awatar użytkownika
oldj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 5 wrz 2012, o 14:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 37 razy

Dany jest trójkąt równoramienny znajdź dł. odcinka

Post autor: oldj »

jednak dalej coś mi nie wychodzi, gdyż dostaje \(\displaystyle{ \alpha=45}\) co mi troche tutaj nie pasuje
jeśli w zadaniu jest podany kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) i nie ma pytania o jego wartość, to zazwyczaj jest tak, że jest on parametrem i nie należy go wyliczać tzn. ostateczna odpowiedź będzie wyrażona w jakiś sposób poprzez \(\displaystyle{ \alpha}\)
skorzystałem z tego, następnie skorzystałem z twierdzenia sinusów skąd wyznaczyłem
\(\displaystyle{ R=\frac{6}{cos\alpha}= \frac{c}{4sin\alpha \cdot cos\alpha}}\)
okej (chociaż druga równość niepotrzebna)

\(\displaystyle{ |AK| = |AO| + |OK| = R + |OK|}\). Żeby wyliczyć \(\displaystyle{ |OK|}\), zastosuj jeszcze raz tw. sinusów do innego trójkąta.
mariusz2409
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 4 maja 2013, o 13:34
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 5 razy

Dany jest trójkąt równoramienny znajdź dł. odcinka

Post autor: mariusz2409 »

Ale wtedy dojdzie mi nowa niewiadoma bo nie znam promienia okregu który jest opisany na tym trójkącie, chyba że chodziło Ci o inny trójkąt, ale z Twojej wypowiedzi wnioskuje, że chodzi Ci o trójkąt \(\displaystyle{ COK}\).
Awatar użytkownika
oldj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 5 wrz 2012, o 14:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 37 razy

Dany jest trójkąt równoramienny znajdź dł. odcinka

Post autor: oldj »

nie znam promienia okregu który jest opisany na tym trójkącie
na pewno nie znasz? przecież wyliczyłeś \(\displaystyle{ R}\). tak, chodziło mi o trójkąt \(\displaystyle{ COK}\) - znasz tam wszystkie kąty i masz jeden bok ( \(\displaystyle{ |CO|=R}\)) - więc z tw. sinusów wyznaczysz \(\displaystyle{ |OK|}\)
mariusz2409
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 4 maja 2013, o 13:34
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 5 razy

Dany jest trójkąt równoramienny znajdź dł. odcinka

Post autor: mariusz2409 »

no tak tylko, że promień okręgu na trójkącie \(\displaystyle{ ABC}\) nie równa się promieniowi okręgu trójkąta \(\displaystyle{ COK}\). To z twierdzenia sinusów wyjedzie \(\displaystyle{ |OK|=R_{1} \cdot \sin \alpha}\)
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2013, o 09:40 przez bakala12, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Awatar użytkownika
oldj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 5 wrz 2012, o 14:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 37 razy

Dany jest trójkąt równoramienny znajdź dł. odcinka

Post autor: oldj »

chodzi mi o równość \(\displaystyle{ \frac{|CO|}{\sin 3\alpha}= \frac{|OK|}{\sin \alpha}}\)

jeszcze skorzystałem z tego, że \(\displaystyle{ \sin(\pi- \alpha) = sin\alpha}\)
ODPOWIEDZ