Pole i obwód deltoidu

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
angel_88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 31 maja 2006, o 16:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Barlinek

Pole i obwód deltoidu

Post autor: angel_88 »

Witam! Jestem w klasie maturalnej i mam ogromne problemy z matematyką :/ Aby zaliczyć,muszę rozwiązać jak dla mnie bardzo skomplikowane zadanie. Proszę Was o pomoc !

Przekątna deltoidu o długości 12cm dzieli kąt deltoidu na kąty o miarach 3O° i 45°. Oblicz obwód i pole tego deltoidu.
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2007, o 17:35 przez angel_88, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

Pole i obwód deltoidu

Post autor: Lady Tilly »

Zapewne chodzi o krótszą przekątną deltoidu ponieważ dłuższa przekątna dzieli każdy z katów na połowy. Dłuższa przekątna dzieli krótszą przekątną na połowy. Skorzystaj też z tego, że przekątne przecinają się pod kątem prostym. Niech krótsza przekątna dzieli dłuzszą na odcinki x oraz y, wtedy \(\displaystyle{ tg30^{o}=\frac{x}{6}}\) oraz \(\displaystyle{ tg45^{o}=\frac{y}{6}}\) druga przekątna ma zatem długość x+y Pole deltoidu to połowa iloczynu przekątnych.
pacer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 16 mar 2007, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 2 razy

Pole i obwód deltoidu

Post autor: pacer »

przekątne deltoidu dziela sie na połwy po katem prostym. dalej to tylko zabawa 3katem 30,60,90 i 90,45,45.
angel_88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 31 maja 2006, o 16:15
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Barlinek

Pole i obwód deltoidu

Post autor: angel_88 »

Dziękuję bardzo, ale z moją głową matematyczną to jedynie już wiem, jak zrobić rysunek ale cała reszta to nadal dla mnie czarna magia
ODPOWIEDZ