Trysekcja kąta doświadczenie

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.

Czy wyszlo Ci 30 stopni pomiędzy ramieniem, a trójsieczną?

Czas głosowania minął 14 sie 2013, o 19:44

TAK
0
Brak głosów
NIE
5
100%
 
Liczba głosów: 5

Fransis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 13 sie 2013, o 19:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Suszec

Trysekcja kąta doświadczenie

Post autor: Fransis »

Proszę Was zróbcie to zanim skomentujecie:
1. Narysujcie kąt o dowolnej mierze(proponuje na początek 90). Jego ramiona muszą być równe. Oznaczcie wierzchołek - S a końce ramion A i E.
2. Kąt podzielcie na 4 części za pomocą dwusekcji. Każda dwusieczna musi być o tej samej długości, co ramię i jej końce nazwij po kolei B, C, D.
3. Z punktu B wykreślamy okrąg o promieniu l BE l.
Z punktu D wykreślamy okrąg o promieniu l DB l
4. Miejsce przecięcia okręgów połącz z wierzchołkiem.
5. Zrób to samo z drugiej strony(punkt D promień l DA l, punkt B promień l BD l).
6. Zmierz wszystkie kąty
Ostatnio zmieniony 14 sie 2013, o 00:03 przez Fransis, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AloneAngel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 630
Rejestracja: 19 mar 2012, o 17:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 176 razy

Trysekcja kąta doświadczenie

Post autor: AloneAngel »

Chyba mnie ta konstrukcja przerosła. Patrzę, patrzę i nigdzie nie widzę tych 40. Same 15,30,45,60. Może coś źle robię podczas konstruowania, choć wydaje mi się, że dobrze
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Trysekcja kąta doświadczenie

Post autor: yorgin »

AloneAngel, Twoja konstrukcja jest poprawna, jak również miary kątów. Odcinek \(\displaystyle{ SI}\) jest idealną dwusieczną kąta prostego. Można zapewne analitycznie to wyliczyć - ja tego nie robiłem.

Edycja:
Dodam jeszcze dwie rzeczy: konstrukcja "od ręki" w małej skali obarczona jest dużym błędem. Przyrządy do kreślenia oraz linia są niedoskonałe. Druga to dokładność pomiaru. Przyrząd może być minimalnie źle wyskalowany i nagle może nam wyjść trysekcja. Nie wolno więc na bazie empirycznych pomiarów z użyciem niedokładnych przyrządów wyciągać aż tak pochopnych wniosków.
ODPOWIEDZ