Styczna do okręgu-Waldemar Pompe

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
soszu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 6 maja 2013, o 17:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy

Styczna do okręgu-Waldemar Pompe

Post autor: soszu »

Cześć poszukuję rozwiązań do zadań Waldemara Pompego.\(\displaystyle{ \left\langle 30;34\right\rangle}\)

30. Punkty D, E, F leza odpowiednio na bokach BC, CA, AB trójkata ABC. Odcinki AD, BE i CF przecinaja sie w punkcie P (rys. 30). Wykazać, że jeśli w czworokąty AFPE i FBDP można wpisać okręgi, to również w czworokąt DCEP można wpisać okrąg.

31.W Czworokąt wypukły ABCD można wpisać okrąg. Punkt rys. 30 P lezy na odcinku CD. Wykazać, że istnieje wspólna styczna do okręgów wpisanych w trójkąty ABP, BCP i DAP (rys. 31).

33. Dany jest trójkąt ABC, w którym AC 6=BC (rys. 33). Dwusieczna kata ACB oraz symetralna odcinka AB przecinają się w punkcie D. Wykazać, że punkty A, B, C, D leża
na jednym okręgu.

34. Dany jest trójkąt ABC. Dwusieczna kata ACB przecina okrąg opisany na tym trójkącie w punkcie D (rys. 34). Punkt I leży na odcinku CD. Wykazać, że punkt I jest środkiem okręgu wpisanego w trójkąt ABC wtedy i tylko wtedy,
gdy AD=BD=ID.

.
Z góry dziękuję za hinty i rozwiązania.
Ostatnio zmieniony 2 cze 2013, o 00:48 przez soszu, łącznie zmieniany 2 razy.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Styczna do okręgu-Waldemar Pompe

Post autor: bakala12 »

https://www.matematyka.pl/278400.htm
Może coś stąd się przyda. Gdyby jednak coś to przysiądę i pomyślę.

-- 1 cze 2013, o 16:20 --
33:    
34:    
-- 1 cze 2013, o 16:29 --
32:    
Gdyby były jakieś pytania lub wątpliwości to pisz. Postaram się dokładniej wyjaśnić.
soszu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 6 maja 2013, o 17:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy

Styczna do okręgu-Waldemar Pompe

Post autor: soszu »

32 już sam zrobiłem, ale przy pozostałych wymiękłem.
Ma ktoś pomysł na 30 i 31?
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Styczna do okręgu-Waldemar Pompe

Post autor: Ponewor »

W 30. wykorzystaj 27.
Matik98
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 9 sty 2014, o 18:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Włocławek

Styczna do okręgu-Waldemar Pompe

Post autor: Matik98 »

Na niektóre zadania z Pompego nie mogę znaleźć lekarstwa. Nr 32 i 33 zajęły mi może po minucie. Nad 31 siedzę z przerwami parę dni i nie mogę znaleźć właściwego punktu zaczepienia.
Z reguły próbuję nie pytać, bo lepiej samemu dojść do rozwiązania ale czasem po prostu szkoda czasu.

Próbowałem udowodnić, że punkt przecięcia dolnego okręgu przez jego promień, prostopadły do stycznej do górnych okręgów, leży na tej stycznej. Wydaje się łatwe ale trzeba w to wplątać fakt, że w zewnętrzny czworokąt da się wpisać okrąg, co wynika z tekstu zadania.
Sumowanie odcinków, wynikających z czapeczek, lub boków czworokątów opisanych na poszczególnych okręgach itp, do niczego mnie nie doprowadziło.
Można powiedzieć, że "jestem we mgle". Działam trochę po omacku, bo nie bardzo wiem jak sformułować jakiś inny warunek, gwarantujący spełnienie tezy.
Szepnijcie coś, bo czas mi ucieka.
ODPOWIEDZ