Oblicz pole trapezu.

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
Union
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 275
Rejestracja: 9 wrz 2009, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 6 razy

Oblicz pole trapezu.

Post autor: Union »

W trapez równoramienny o przekątnej 13 cm można wpisać okrąg. Odcinek łączący środki ramion trapezu ma długość 12 cm. Oblicz długość ramienia i pole tego trapezu

Mam boki: 12cm, ale nie jestem w stanie policzyć podstaw... wychodzą mi jakieś dziwne równania.
Za pomysł na rozwiązanie zadania byłbym wdzięczny.

p.s tak szukałem
krystian1863
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: 3 maja 2010, o 17:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 2 razy

Oblicz pole trapezu.

Post autor: krystian1863 »

1. Wykorzystaj fakt, że w trapez można wpisać okrąg. Jaka zależność zachodzi między bokami tego trapezu?
2. Odcinek łączący środki ramion trapezu jest równoległy do podstaw i równy połowie sumy ich długości.
Union
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 275
Rejestracja: 9 wrz 2009, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 6 razy

Oblicz pole trapezu.

Post autor: Union »

i z tych właśnie zależności wychodzą mi jakieś cuda wianki trudno będę walczył dalej, jak coś wrzucę tu te wyniki.
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Oblicz pole trapezu.

Post autor: wujomaro »

trapez man.png
trapez man.png (11.7 KiB) Przejrzano 622 razy
Mamy taką oto sytuajcę(trapez \(\displaystyle{ ABCD}\)). Wstawmy sobie trójkąt \(\displaystyle{ AED}\) w miejsce \(\displaystyle{ BFC}\). Zauważmy, że odcinek łączący środki ramion trapezu będzie wynosić tyle samo, co bok \(\displaystyle{ EB}\) naszego prostokąta \(\displaystyle{ EBFD}\). Pitagoras do wyliczenia długości wysokości (czyli odcinka \(\displaystyle{ BF}\)). No i pole prostokąta to jużchyba łatwo.
PS Jeśli będą dalej problemy, daj znać.
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ